کهانت و پیشگویی از نظر قرآن

مرگ

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشگویی غیر از پیش بینی است. پیش بینی بر اساس استناد به امور طبیعی، عادی، علل و عواملی است که انسان بر اساس آن از آمدن باران یا خشکسالی یا ترسالی خبر می دهد؛ اما پیشگویی گفتن آینده است که مستند به علل و امور طبیعی نیست. پیشگویی می تواند مستند به اموری غیر عادی و غیر طبیعی باشد که از آینده ای حق خبر می دهد، مانند اخبار و انباء آینده که از سوی پیامبران و اولیای معصوم الهی(ع) بیان می شود؛ زیرا آنان به منبعی متصل هستند که اخبار ام الکتاب و لوح محفوظ را در اختیار دارد و مالک آن است؛ البته برخی از افراد هستند که توانایی پیشگویی دارند؛ زیرا با کسانی از جنیان ارتباط می یابند که یا همانند اولیای الهی انسانی، از اولیاءالله هستند و توانایی و دانایی در سطحی از پیشگویی را دارا هستند؛ البته بیش تر کسانی که با جنیان ارتباط دارند با جنیان کافری است که سارق بوده و استراق سمع می کنند؛ در حالی که فرشتگان به شهاب ثاقب آنان را از محیط اطلاعاتی دور می سازند تا از اخبار آینده آگاه نشده و پیشگویی نداشته باشند؛ این گونه است که این دزدان و سارقان اطلاعات و اخبار، به دو سبب کفر و سرقت ناقص، اگر اطلاعاتی را در اختیار انسان ها قرار می دهند، آمیخته ای از حق و باطل و راست و دروغ است.

از نظر قرآن، این افرادی که با جنیان ارتباط دارند و به روش های چون سحر و طلسم و مانند آن تمسک می جویند، به عنوان «کاهن» معرفی شده است؛ زیرا واژه «کهن» در فرهنگ عربی و قرآنی ، به کسی گفته می شود که با ارتباط با جنیان قادر به پیشگویی و بیان اخباری است که بیرون از دسترسی عادی بشر است. واژگان «تکهن» و «کهانت» نیز به معنای پیشگویی، فال گویی و بیان اخبار غیبی و آینده با استفاده از موکلان جنی است.

در تعریف کاهن گفته‌اند: الکاهن من یتعاطی الخبر عن الکائنات فی مستقبل الزمان؛ کاهن کسی است که از وقایع و حوادث آینده خبر دهد؛ و نیز گفته‌اند: الکاهن من کان له رأی من الجن یأتیه الاخبار؛ کاهن کسی است که با ارتباط با جن اخباری را از او می آورد و بیان می کند؛ زیرا کلمه «رأی» بر وزن غنی به معنای صاحب رأی و تابع است.(المصباح المنیر، ج۲، ص۱۲۱؛ مسالک الافهام، ج۳، ص۱۲۸؛ حدائق الناضره، ج۵، ص۳۵؛ مکاسب ، شیخ انصاری،ج۲، ص۳۳؛ جامع‌المقاصد، ج۴، ص۳۱)

از نظر قرآن، خاستگاه کهانت ارتباط با جنیان و شیاطین است(جن، آیه ۶)؛ زیرا بعید نیست مقصود از استعاذه به جنّ کمک گرفتن از آنها در امر کهانت باشد. (المیزان، ج ۲۰، ص ۴۲)

از نظر این آیه شیطان جنی است که اخبار را به کاهن القا می کند؛ زیرا زراره مى گوید: از امام باقر(علیه السلام) درباره قول خدا «انّه کان رجال من الإنس یعوذون برجال من الجنّ فزادوهم رهقاً» سؤال کردم که آن حضرت فرمود: شخصى است که به سوى کاهنى همدم با شیطان و تحت تأثیر القائات او مى رود و به او مى گوید: به شیطان خود بگو که فلانى به تو پناهنده شده است. (تفسیر قمى، ۲، ص ۳۸۹؛ تفسیر نورالثقلین، ج ۵، ص ۴۳۶، ح ۲۳)

از نظر قرآن، استراق اخبار آسمانى از سوى شیاطین و انتقال آن به کاهنان زمینی و انسانی امری بوده که در گذشته بیش تر اتفاق می افتاد (حجر، آیات ۱۷ و ۱۸؛ شعراء، آیات ۲۲۱ تا ۲۲۳؛ صافات، آیات ۶تا ۱۰؛ جن، آیات ۶ تا ۹) و پس از ظهور پیامبر(ص) به شدت کاهش یافته است. پس از نظر قرآن، قبل از بعثت پیامبر(ص)، شیاطین، اخبار آسمانى را شنود مى کردند و به کاهنان زمینى انتقال مى دادند. (مجمع البیان، ج ۵ – ۶ ، ص ۵۱۰)باید توجه داشت که مقصود از «افّاک اثیم» کاهنان مى باشند. (فتح القدیر، ج ۴، ص ۱۲۰)

امکان پیشگویی از طریق جنیان

از نظر قرآن، نه تنها پیشگویی نسبت به برخی از حوادث آینده از طریق ارتباط با جنیان شدنی است، بلکه وقوع نیاز یافته است؛ زیرا بر اساس آموزه های قرآنی، همه حوادث و رخدادهای هستی در ام الکتاب ثبت و ضبط شده است که از آن به لوح محفوظ(بروج، آیه ۲۲) و کتاب مبین(یونس، آیه ۶۱) نیز تعبیر می شود.

خدا که همه حوادث در کتاب پیش از خلقت و آفرینش آن ثبت و ضبط شده است؛ از همین رو می فرماید: مَا أَصَابَ مِنْ مُصِیبَهٍ فِی الْأَرْضِ وَلَا فِی أَنْفُسِکُمْ إِلَّا فِی کِتَابٍ مِنْ قَبْلِ أَنْ نَبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِکَ عَلَى اللَّهِ یَسِیرٌ لِکَیْلَا تَأْسَوْا عَلَى مَا فَاتَکُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاکُمْ وَاللَّهُ لَا یُحِبُّ کُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ ؛ هیچ مصیبتى نه در زمین و نه در نفسهاى شما به شما نرسد، مگر آنکه پیش از آنکه آن را پدید آوریم در کتابى است. این کار بر خدا آسان است تا بر آنچه از دست‏ شما رفته اندوهگین نشوید، و به سبب آنچه به شما داده است،‏ شادمانى فرحناک نکنید و خدا هیچ خیال باف و خودپسند فخرفروشى را دوست ندارد. (حدید، آیات ۲۲ و ۲۳)

خدا هم چنین می فرماید که کلیدهای خزائن غیب در اختیار اوست؛ زیرا هر چیزی دارای خزائنی است که در اختیار خدا است و از آن جا نازل می شود. خدا می فرماید: وَعِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لَا یَعْلَمُهَا إِلَّا هُوَ وَیَعْلَمُ مَا فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَمَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَهٍ إِلَّا یَعْلَمُهَا وَلَا حَبَّهٍ فِی ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَلَا رَطْبٍ وَلَا یَابِسٍ إِلَّا فِی کِتَابٍ مُبِینٍ ؛ و کلیدهاى غیب تنها نزد اوست جز او کسى آن را نمى‏ داند و آنچه در خشکى و دریاست مى‏ داند و هیچ برگى فرو نمى‏ افتد؛ مگر اینکه آن را مى‏ داند و هیچ دانه‏ اى در تاریکیهاى زمین و هیچ تر و خشکى نیست؛ مگر اینکه در کتابى روشن ثبت است. (انعام، آیه ۵۹)

هم چنین در جایی دیگر می فرماید: یَمْحُو اللَّهُ مَا یَشَاءُ وَیُثْبِتُ وَعِنْدَهُ أُمُّ الْکِتَابِ؛ خدا آنچه را بخواهد محو یا اثبات مى ‏کند و ام الکتاب نزد اوست. (رعد، آیه ۳۹)

از نظر قرآن، آن چه در عالم دنیا و طبیعت از اثبات و محو یا مرگ و زندگی یا هر چیزی دیگر اتفاق می افتد از قبل نوشته شده است و فرشتگان بر اساس آن کتاب هر چیزی را در عالم طبیعت نسخه می کنند؛ یعنی از روی اصل کتاب، آن را در عالم طبیعت و دنیا ایجاد می کنند.(جاثیه، آیه ۲۹؛ و روایات تفسیری از امام صادق؛ المیزان، ذیل آیه)

البته استسناخ از روی ام الکتاب و لوح محفوظ پس از آن است که هر امری که در طول می بایست اتفاق بیافتد به امضای خلیفه الله در زمین برسد که این امضا در شب قدر انجام می شود.(دخان، آیات ۱ تا ۵؛ قدر، آیات ۱ تا ۵)

پس از امضای هر امری که باید اتفاق بیافتد، در طول سال فرشتگان مامور هستند تا آن را استسناخ کنند؛ در این جا است که برخی از جنیان کافر برای سرقت اطلاعات به آسمان می روند تا پیش از وقوع آن، از آن اخبار و حوادث آگاه شوند؛ چنان که خدا بارها در آیاتی به این نکته اشاره کرده است.

به عنوان نمونه خدا درباره سرقت اطلاعات آینده از سوی برخی از جنیان کافر می فرماید: إِنَّا زَیَّنَّا السَّمَاءَ الدُّنْیَا بِزِینَهٍ الْکَوَاکِبِ وَحِفْظًا مِنْ کُلِّ شَیْطَانٍ مَارِدٍ لَا یَسَّمَّعُونَ إِلَى الْمَلَإِ الْأَعْلَى وَیُقْذَفُونَ مِنْ کُلِّ جَانِبٍ دُحُورًا وَلَهُمْ عَذَابٌ وَاصِبٌ إِلَّا مَنْ خَطِفَ الْخَطْفَهَ فَأَتْبَعَهُ شِهَابٌ ثَاقِبٌ ؛ ما آسمان این دنیا را به زیور اختران آراستیم و آن را از هر شیطان سرکشى نگاه داشتیم به طورى که نمى‏ توانند به انبوه فرشتگان عالم بالا گوش فرا دهند و از هر سوى پرتاب مى ‏شوند با شدت به دور رانده مى ‏شوند و برایشان عذابى دایم است ؛ مگر کسى که از سخن بالاییان یکباره استراق سمع کند که شهابى شکافنده از پى او مى‏ تازد. (صافات، آیات ۶ تا ۱۰)

از نظر قرآن، برخی از فرشتگان آسمان به عنوان زاجرات مسئولیت این را دارند که این دزدان جنی اطلاعات و اخبار آینده را با شهاب های ثاقب و شکافننده برانند تا از اخبار ملای اعلی دزدی و سرقت نکنند.(صافات، آیه ۲)

البته خدا می فرماید که پس از ظهور پیامبر(ص) شمار نگهبانان آسمان و طارقان و زاجران بیش تر شده است و حراست شدیدی از آسمان می شود تا دسترسی جنیان سارق کاهش یابد؛ چنان که خدا می فرماید: وَأَنَّا لَمَسْنَا السَّمَاءَ فَوَجَدْنَاهَا مُلِئَتْ حَرَسًا شَدِیدًا وَشُهُبًا وَأَنَّا کُنَّا نَقْعُدُ مِنْهَا مَقَاعِدَ لِلسَّمْعِ فَمَنْ یَسْتَمِعِ الْآنَ یَجِدْ لَهُ شِهَابًا رَصَدًا وَأَنَّا لَا نَدْرِی أَشَرٌّ أُرِیدَ بِمَنْ فِی الْأَرْضِ أَمْ أَرَادَ بِهِمْ رَبُّهُمْ رَشَدًا؛ و ما بر آسمان دست‏ یافتیم و آن را پر از نگهبانان توانا و تیرهاى شهاب یافتیم و در آسمان براى شنیدن به کمین مى ‏نشستیم؛ اما اکنون هر که بخواهد به گوش باشد تیر شهابى در کمین خود مى‏ یابد و ما درست نمى‏ دانیم که آیا براى کسانى که در زمین هستند بدى خواسته شده یا پروردگارشان برایشان هدایت‏ خواسته است. (جن، آیات ۸ تا ۱۰)

پس از سوی خدا محدودیت های شدیدی برای جنیان اعمال شده تا دسترسی به آسمان و اطلاعات غیب کاهش یابد. از همین روست که آنان دیگر نمی توانند اطلاعات کامل و جامعی را به دست آورند. از سوی اطلاعات آنان هماره به سبب کفر و دزدی مخدوش بوده و کامل نیست و نمی توان به اخباری که راست و دروغ در هم آمیخته اعتماد و اطمینان کرد؛ بنابراین، پناه جویی انسان های کاهن به جنیان برای حفظ خود یا کسب اطلاعات امری نادرست و ناروا است؛ خدا از زبان جنیان می فرماید: وَأَنَّهُ کَانَ رِجَالٌ مِنَ الْإِنْسِ یَعُوذُونَ بِرِجَالٍ مِنَ الْجِنِّ فَزَادُوهُمْ رَهَقًا ؛ و مردانى از آدمیان به مردانى از جن پناه مى ‏بردند و بر سرکشى آنها مى‏ افزودند. (جن، آیه ۶)

پس از نظر جنیان و قرآن، چنین پناهجویی می تواند موجب سرکشی و دور شدن شخص از حق و حقیقت شود و به جای آن که در مسیر درست و راست قرار گیرد از آن دور دورتر شود.

حرمت کهانت و تسخیر جنیان

از نظر آموزه های وحیانی اسلام و حکم فقه اسلامی، کهانت به معنای تسخیر جن و ارتباط با آنان برای پیشگویی حرام و هر گونه درآمدی از آن به عنوان مکاسب محرم تلقی می شود و نمی توان از چنین راهی امرار معاش کرد و به کسب درآمد پرداخت. بنابراین، کسانی که به کهانت اقدام می کنند یا از طریق کاهن بر آن هستند تا پیشگویی داشته باشند و از اخبار غیب آگاه شوند، کاری حرام مرتکب می شوند.(مکاسب، شیخ انصاری،ج۲، ص۳۳؛ جامع‌المقاصد، ج۴، ص۳۱؛ ریاض‌المسائل، ج۱، کتاب تجارت)

از نظر آموزه های اسلامی، کسی که به کهانت اقدام می کند، از دین اسلام خارج شده است؛ زیرا پیامبر گرامى اسلام، حضرت محمد بن عبداللَّه(ص) فرمودند: مَنْ تَکَهَّنَ اوْ تُکَهِّنَ لَهُ فَقَدْ بَرِءَ مِنْ دِینِ مُحَمَّدٍ؛ کسى که کهانت و پیش گویى کند و یا نزد پیش گو برود، از آیین اسلام برائت و بیزارى جسته است. (وسائل الشیعه، ج ۱۲، ابواب ما یکتسب به، باب ۲۶، ح ۲)

از نظر اسلام نه تنها کهانت باطل و حرام است، بلکه کسانی که نزد آنان می روند تا از اخبار غیبی و پیشگویی های آنان مطلع شوند، آنان نیز گناهی بزرگ مرتکب می شوند. از همین روست که امام صادق(ع) به نقل از پیامبر اسلام(ص) فرمودند: مَنْ مَشى‏ الى‏ ساحِرٍ اوْ کاهِنٍ اوْ کَذّابٍ یُصَدِّقُهُ فیما یَقُولُ فَقَدْ کَفَرَ بِما انْزَلَ اللَّهُ مِنْ کِتابٍ؛ کسى که به سراغ جادوگر، یا پیش گو، یا آدم هاى دروغگویى که از آینده خبرمى‏ دهند، برود، و گفتار آنها را تصدیق کند، نسبت به کتاب قرآن کفر ورزیده است!( وسائل الشیعه، ج ۱۲، ابواب ما یکتسب به، باب ۲۶، ح ۳)

بر اساس این روایات و روح احکام اسلامی می توان دریافت که نه تنها کهانت حرام و گناه است، بلکه هر عملی که در راستای پیشگویی نه پیش بینی انجام می شود مانند استفاده از رمل و اسطرلاب و حساب اعداد و دیگر علوم غریبه یا طریق هیپنوتیزم و خواب مغناطیسى تا از اخبار آینده آگاه شود، حرام و گناه است.

البتّه هیپنوتیزم براى درمان بیماری ها اشکالى ندارد. مثل اینکه بیماران مبتلا به افسردگى، یا کسانى که حساسیّت فوق ‏العاده‏اى دارند، یا احساس شدید گناه مى‏ نمایند را با هیپنوتیزم درمان کنند، این کار اشکالى ندارد. و حتّى گاه برخى از بیماران را به هنگام جرّاحى هیپنوتیزم کرده، و از داروى بى‏حسّى استفاده نمى‏ نمایند، این کار نیز اشکالى ندارد. امّا اگر کسى را خواب کنند تا اطّلاعاتى از او بگیرند و اسرار و اخبار پنهانى مردم را کشف کنند، کار حرامى است. نتیجه اینکه اصل کهانت از نظر شریعت مقدّس اسلام از گناهان شمرده شده، و خداوند به مسلمان اجازه پیشگویى نداده است.(نگاه کنید: سوگندهاى پر بار قرآن، آیت الله مکارم شیرازی، انتشارات مدرسه الامام علی بن ابیطالب علیه السلام، قم، ۱۳۸۶ ه.ش، ص ۳۵۰-۳۵۲)

با توجه به آن چه بیان شد می توان دریافت که کهانت، امرى مذموم و نکوهیده نزد خداوند از نظر قرآن است(نساء، آیه ۵۱)؛ زیرا ممکن است که مراد از «الطاغوت» کهانت باشد. (روح المعانى، ج ۴، جزء ۵، ص ۸۳) هم چنین بر اساس آیات قرآنی پیامبر(صلى الله علیه وآله) از کهانت مصونیّت دارد و خدا در این راستا امتنان نموده می توان دریافت کهانت، امرى نکوهیده و کاهن به دور از رحمت الهى است.

اتهام کهانت به پیامبران

در طول تاریخ پیامبران به کهانت متهم شده اند؛ زیرا به سبب ارتباط با خدا از اخبار غیبی اطلاع می کردند که بسیار مفید و سازنده برای انسان است. عبارت تمامی دشمنان پیامبران عبارتی چون ساحر و مجنون است: کَذَلِکَ مَا أَتَى الَّذِینَ مِنْ قَبْلِهِمْ مِنْ رَسُولٍ إِلَّا قَالُوا سَاحِرٌ أَوْ مَجْنُونٌ ؛ بدین سان بر کسانى که پیش از آنها بودند هیچ پیامبرى نیامد، جز اینکه گفتند: ساحر یا جن زده اى است.(ذاریات، آیه ۵۲)

البته از آن جایی که برخی از پیامبران از جمله حضرت سلیمان نبی(ع) از لشکری جنیان حتی شیاطین آنان بهره می برد، اتهام نسبت به ایشان بیش تر از هر پیامبری دیگر است.(بقره، آیه ۱۰۲)

حضرت سلیمان(ع) برای انواع کارهای خویش از جنیان از جمله شیاطین استفاده می کرد که شامل کارهای غواصی و آهنگری و بنایی و مانند آن ها بوده است.(ص، آیات ۳۶ تا ۳۸؛ انبیاء، آیات ۸۱ و ۸۲) یکی از جنیان به نام عفریت نیز بر آن شد تا تخت بلقیس ملکه سبا را از یمن به فلسطین و بیت المقدس بیاورد.(نمل، آیات ۳۸ و ۳۹)

همین ارتباط موجب شد تا چنین اتهامی را به ایشان زده شود. البته به پیامبر(ص) اتهام زده شد که قرآن را از جنیان گرفته است و خدا مشرکان را به سبب این اتهام کهانت سرزنش و توبیخ می کند(حاقه، آیه ۴۲)؛ مقصود از «و لا بقول…» نفى تهمت کهانت به قرآن و گرفته شدن آن از جنّیان به وسیله پیامبر(صلى الله علیه وآله)است. (المیزان، ج ۱۹، ص ۴۰۴؛ الکشاف، ج ۴، ص ۶۰۶)

البته مشرکان اتهامات گوناگونی می زدند. برخى گویند: قرآن شعر است؛ و بعضى گویند: سحر است. پاره اى گویند: کهانت است، جماعتى گویند: کلام اعجمى است و… . (بقره، آیه ۱۷۶؛ حجر، آیه ۹۰؛ مخزن العرفان، ج ۲، ص ۱۸۷) درباره «مقتسمین» گفته مى شود: جمعى از سران مشرکان در ایّام حج بر سر جادّه ها و کوچه هاى مکّه مى ایستادند و هر کدام از آنها به واردین سخنى درباره پیامبر(صلى الله علیه وآله) و قرآن مى گفتند تا آنان را بدبین سازند، لذا بعضى مى گفتند: او مجنون است و آنچه مى گوید ناموزون است. برخى مى گفتند: او ساحر است و قرآنش نیز بخشى از سحر او است. بعضى او را شاعر مى خواندند. بعضى پیامبر(صلى الله علیه وآله) را کاهن. در آیه، خداوند پیامبر(صلى الله علیه وآله) را از رویگردانى از قرآن که بر او نازل شده است نهى مى کند و مى فرماید: نسبت شعر یا کهانت یا اسطوره بودن قرآن از سوى مشرکان، تو را از قرآن باز ندارد. (المیزان، ج ۱۶، ص ۹۰؛ الکشاف، ج ۴، ص ۶۴۹ ؛ المیزان، ج ۲۰، ص ۹۲)

از نظر قرآن، هر چند که کفّار مى گویند: این قرآن سحر و کهانت است، لکن خداى علاّم، مؤکّداً مى گوید: ما قرآن را بر تو فرستادیم، قرآن نه از قبیل سحر است و نه از قبیل کهانت، بلکه از نزد پروردگار تو فرود آمده است. (حاقه، آیات ۴۰ تا ۴۳؛ مخزن العرفان، ج ۱۴، ص ۲۴۹)

هم چنین اینکه خداوند در آیه ۲۹ طور، کاهن نبودن پیامبر(صلى الله علیه وآله) را به «بنعمه ربّک» مقیّد کرد، خواست تا بر خصوص آن جناب منّت بگذارد و بگوید که تو نعمت خاصّى دارى و آن نعمت نمى گذارد در معرض کهانت باشى. (المیزان، ج ۱۹، ص ۱۸)

برخی بر این باور بودند که حضرت یوسف(ع) برای تاویل و تعبیر رویا، از کهانت سود می برده است که خدای آن را نفی کرده و ایشان را از کهانت در این زمینه مبرا و منزه می داند(یوسف، آیه ۳۷)؛ بر این اساس که سخن یوسف(علیه السلام) در آیه که می فرماید: «ممّا علّمنى ربّى» از آن جهت بود که خواست بگوید: من شما را از وحى و علم خبر مى دهم، نه از نجوم و کهانت. (دقایق التأویل، ص ۲۸۷)