معارف دعای عرفه

بسم الله الرحمن الرحیم

دعای عرفه را امام حسین علیه السلام اواخر روز عرفه در کنار کوه رو به کعبه با نهایت تذلل و تضرع بیان کرده است. این دعا از مضامین بسیار والایی در ساحات خدا شناسی و خودشناسی و نیز راهنما شناسی، هستی شناسی و معادشناسی برخوردار است. محورهای این دعا در خداشناسی شامل صفات و افعال خدا، احکام خدا، اسماءخدا و شعائرالهی؛ و در انسان شناسی شامل نیازهای انسان، ویژگیهای انسان، شناخت ابعاد ظاهری و ابعاد معنوی انسان؛ و در محور راهنماشناسی شامل پیامبر شناسی، امام شناسی‌ و قرآن شناسی و در محور هستی شناسی شامل ویژگیهای جهان، ویژگی مخلوقات، فرشتگان، پدیده شناسی و مانند آن ها است. البته پرتکرارترین موضوعات در دعا در ساحتهای ساه گانه خداشناسی، انسان شناسی و راهنماشناسی است.

این دعا که به عنوان اعمال روز عرفه از سوی مسلمانان خوانده می شود، دعایی مشهور است که بشر و بشیر پسران عالب اسدی آن را روایت کرده اند. اینان می گویند در واپسین ساعات روز عرفه در خدمت آن حضرت (ع) بودیم. پس آن حضرت (ع) از خیمه خود با گروهی از اهل بیت، فرزندان و شیعیان خویش با نهایت تذلل و خشوع بیرون آمدند. پس در جانب چپ کوه عرفه ایستادند و روی مبارک را به سوی کعبه گردانیدند و دستها را برابر روی خویش بالا گرفتند و مانند مسکینی که طعام طلبد این را دعا را خواندند.

سند و محتوای دعای عرفه

قدیمی‌ترین مصدر موجود این دعــــــا کتاب «اقبال‌الاعمال» سیدبن طاووس، نگاشته قرن هفتم، است. در این کتاب هیچ‌گونه سند و مأخذی برای اصل دعا بیان نشده است. ابن‌طاووس پیش از نقل دعا می‌گوید: «و من دعوات المشرفئ فی یوم العرفئ دعاء مولانا الحسین‌بن علی صلوات الله علیه: الحمدالله الذی لیس لقضائه دافع». (اقبال بالاعمال الحسنئ فیما یعمل مرئ فی‌السنئ، ابن‌طاووس، ۱۳۷۶: ج ۲، ص ۷۴).

مصدر دیگر برای این دعا «البلد الامین» تقی‌الدین کفعمی است. وی این دعا را از بشر و بشیر ذکر می‌کند: «قال بشر و بشیر فلم یکن له(ع) جهد إلا قوله یارب یارب بعد هذا الدعاء»: (البلد الأمین و الدرع‌الحصین، کفعمی، ۱۴۱۸، ص ۲۵۸).

این دعای شریف سند متصل ندارد و در سند آن تنها پسران غالب‌بن بشر اسدی مطرح شده‌اند. در کتب رجالی، بشر را از اصحاب چهار امام اول(ع) دانسته‌اند (معجم رجال‌الحدیث، خویی، ۱۴۱۳، ج ۴، ص ۲۳۷)؛ اما بشیر از یاران سیدالشهدا برشمرده شده است.

با این همه نمی توان در این که این دعا از معصوم(ع) صادر شده است، شکی کرد؛ زیرا ادبیات شیوا و رسا در کنار مضامین عالی و معارف آن نمی تواند جز از معصوم(ع) صادر شده باشد. ساختار شکلی و محتوایی آن به گونه ای است که با معارف صادره از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در حوزه ها و ساحات گوناگون خداشناسی و راهنماشناسی و معادشناسی هماهنگی تمامی دارد و هیچ گونه تناقض و تضادی را نمی توان در محتوا و مضامین آن با معارف قرآنی و اهل بیتی مشاهده کرد.

دعای عرفه افزون بر ساختار متین و قویم از نظر محتوایی، بیانگر شور و شیدایی عارفی است که معارف آن از وحی الهی سرچشمه گرفته است. سوز و شوقی که در دعا موج می زند موجب نمی شود تا معارف بلند به سبب تنگنای واژگانی و سجع و قوافی، از درجه رفیع تنزل یابد. در این دعا بی گمان از مصادیق «حدیث قدسی» است که بر زبان معصوم(ع) جاری شده است؛ زیرا معصوم(ع) در مقام قرب نوافل و فرائض، هر فعل و قولش، از مصادیق «وَمَا یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى؛ و از سر هوس سخن نمى‏ گوید؛ این سخن به جز وحی نیست که وحى مى ‏شود»(نجم، آیات ۳ و ۴)، و از مصادیق « وَمَا رَمَیْتَ إِذْ رَمَیْتَ وَلَکِنَّ اللَّهَ رَمَى؛ تو تیر نیانداختی وقتی تیر انداختی، ولی خدا است که تیر انداخت، (انفال، آیه ۱۷) است. پس می توان گفت که آن چه بر زبان امام حسین(ع) جاری می شود، معارفی است که جز از طریق وحی قابل دسترسی نیست و اگر وحی الهی نباشد انسان نمی تواند از طریق عقل به آن دسترسی پیدا کند؛ زیرا معارف وحیانی از مصادیق « وَعَلَّمَکَ مَا لَمْ تَکُنْ تَعْلَمُ؛ و خدا تعلیم داد آن چه را نمی توانستی بدانی»(بقره، آیه ۱۲۹) ؛ به این معنا که اگر وحی الهی نبود، هرگز معارف قرآنی در دسترس بشر قرار نمی گرفت و این وحی است که چنین معارف بلندی را در قالب علوم نقلی در اختیار بشر قرار داده است.

همان طوری که پیامبر(ص) مامور بود تا معارف و علوم وحیانی را در اختیار بشر قرار دهد تا بدان وسیله «دفینه های نهان» در نفس انسانی «اثاره و برانگیخته» شود(نهج البلاغه، خطبه ۱)، هم چنین علوم وحیانی بخشی غیر قابل دسترسی از علوم را در اختیار بشر قرار می دهد که جز از این طریق هیچ مخلوقی را دسترسی بدان فراهم نبود؛ یعنی پیامبر(ص) مامور شد تا این علوم غیر قابل دسترسی جز از طریق وحی را در اختیار مردم قرار دهد: کَمَا أَرْسَلْنَا فِیکُمْ رَسُولًا مِنْکُمْ یَتْلُو عَلَیْکُمْ آیَاتِنَا وَیُزَکِّیکُمْ وَیُعَلِّمُکُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَیُعَلِّمُکُمْ مَا لَمْ تَکُونُوا تَعْلَمُونَ؛ همان طور که در میان شما فرستاده‏ اى از خودتان روانه کردیم که آیات ما را بر شما مى‏ خواند و شما را پاک مى‏ گرداند و به شما کتاب و حکمت مى ‏آموزد و آنچه را نمى‏ دانستید به شما یاد مى‏ دهد. (بقره، آیه ۱۵۱)

هم چنین امام معصوم(ع) به حکم استمرار ولایت الهی در ایشان، مامور هستند تا همان کاری را انجام دهند که پیامبر(ص) مامور بدان بوده است؛ زیرا برای مردم جز از طریق معصوم(ع) امکان دسترسی به علوم وحیانی و تزکیه نیست؛ یعنی تعلیم و تزکیه مردم تنها باید به دست معصوم(ع) انجام گیرد؛ زیرا ایشان «مُسْتَثَارِ الْعِلْم» هستند.(نهج البلاغه، خطبه ۱)

بر این اساس می توان گفت که دعای عرفه به شکل نقدی بر حاکمیت سقیفه و اسارت دین در دست «اشراری» است که زمام حاکمیت اسلام را در دست گرفته و بر خلاف فرمان خدا و پیامبر(ص)، ثقلین را از هم جدا کرده اند، در حالی که جدایی میان «قرآن و عترت» چیزی جز به کار گیری قرآن صامت و کنارزدن قرآن ناطق نیست. از همین روست که امیرمومنان امام علی(ع) در نامه خویش به مالک اشتر می نویسد: فَاِنَّ هَذَا الدِّینَ قَدْ کَانَ اَسِیراً فِی‌ اَیْدِی‌ الْاَشْرَارِ یُعْمَلُ فِیهِ بِالْهَوَی وَ تُطْلَبُ بِهِ الدُّنْیَا ؛ پس این دین اسیر دست اشراری شد که به هواهای نفسانی عمل می کردند و با دین دنیا می جستند.(نهج البلاغه، دشتی، ج ۱، ص ۲۹۶)

وقتی امام حسین(ع) در روز عرفه به پیشگاه خدا با تضرع و تذلل می رود، با صدای بلند در قالب دعا، به مخالفت امت با پیامبر(ص) اشاره دارد؛ زیرا چاره ای جز این ندارد که این گونه حقایق و معارف حقیقی را در اختیار مردم بگذارد و نقد جدی خویش را به حاکمیت اشرار به ویژه در دوران حاکمیت معاویه و یزید بیان کند؛ زیرا با جداسازی قرآن از عترت، گمراهی بر امت غالب شده و امکان آموزش و تعلیم و تزکیه از سوی معصوم(ع) فراهم نیست.

به سخن دیگر، زمانی بود که پیامبر(ص) به عنوان آخرین وصیت بر اساس آموزه های وحیانی قرآن(مائده، آیات ۳ و ۵۵ و ۶۷؛ نساء، آیه ۵۹ و آیات دیگر) می فرماید: انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابدا: کتاب الله فیه‌الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‌انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما ؛ من در میان شما دو امانت نفیس و گرانبها می‌گذارم یکی کتاب خدا قرآن و دیگری عترتم اهل بیت را. تا وقتی که از این دو تمسک جویید، هرگز گمراه نخواهید شد و این دو یادگار من هیچ‌گاه از هم جدا نمی‌شوند. تا کنار حوض کوثر بر من وارد شوند.»( صحیح ترمذی، ج ۵، ص ۶۶۳–۶۶۲، ۳۲۸ به نقل از بیش از ۳۰ نفر از اصحاب؛ مستدرک حاکم، فصل «فضیلت اصحاب»، ج ۳، ص ۱۰۹، ۱۱۰، ۱۴۸، ۵۳۳، حاکم نوشته که این حدیث صحیح بر اساس نظر شیخین بخاری و مسلم است ؛ سنن ابن ماجه، ج ۲، ص ۴۳۲؛ مسند احمد بن حنبل، ج ۳، ص ۱۴، ۱۷، ۲۶، ۵۹، ج ۴، ص ۳۶۶، ۳۷۲–۳۷۰؛ فضایل صحابه، احمد بن حنبل، ج ۲، ص ۵۸۵، حدیث ۹۹۰؛ خصایص نسایی، ص ۲۱، ۳۰؛ صواعق المحرقه، ابن حجر هیثمی، فصل ۱۱، بخش ۱، ص ۲۳۰)

این در حالی است که امت بر خلاف نص صریح قرآن و پیامبر(ص) بر بهره گیری از «خلافت و امامت» معصوم (ع) و باقی ماندن تحت ولایت الهی ، به ولایت طاغوت گرایش یافتند و معارف وحیانی از دست مردم خارج شد؛ زیرا قرآنی که دارای محکمات و متشابهات بود، نیازمند تبیین خدا از طریق بیان پیامبر(نحل، آیه ۴۴) و در ادامه معصومان(ع) است؛ زیرا حبل الله (آل عمران، آیه ۱۰۳) تارش را قرآن و پودش را عترت شکل می دهد و کسی که بخواهد صعود کند و از صراط مستقیم دور نشود می بایست به عترت معصوم(ع) از اهل بیت پیامبر(ص) بچسبد.(همان) در حالی که امت خلاف آن عمل کرده و دینی که اسیر اشرار شده را به کار می گیرند. این جاست که دعای عرفه مانند دعاهای صحیفه سجادیه در راستای تبیین حقایق الهی و بیان علوم وحیانی غیر قابل دسترسی عادی جز به وی ، از سوی امام حسین(ع) با صدای بلند و رسا بیان می شود تا مردم ضمن شناخت نسبت به این حقایق به ویژه خداشناسی و خودشناسی و راهنماشناسی جایگاه امامت را در ساحات راهنماشناسی فرهنگ اسلامی قرآنی دریابند و در مسیر هدایت قرار گیرند و خود و دین را از اسارت اشراری چون معاویه و یزید رهایی بخشند.

در حقیقت امام حسین(ع) در دعای عرفه بر آن است تا حقیقت حدیث ثقلین را در قالب معارف الهی دعا تبیین کند و این قرآن صاعد را در کنار قرآن نازل به عنوان حبل الله به مردم بازشناسد و متذکر حقایق وحیانی اصیل کند و دین را از اسارت نجات دهد. این روست که بخش امام شناسی یکی از مباحث بسیار مهمی است که در دعای عرفه به آن اشاره شده است تا مردم و امت به این امر واقف و آگاه شوند که انسان نمی‌تواند بدون راهنما به کمال و هدف نهایی که همانا قرب الهی است، دست یابد، از این جهت خداوند انبیاء و ائمه معصومین را فرستاده است؛ زیرا از نظر آموزه های وحیانی تعلیم علوم وحیانی غیر قابل دسترسی به عقل و تزکیه نفس جز به فضل الهی و به مدد معصومان(ع) امکان پذیر نیست؛ چنان که خدا درباره تزکیه می فرماید: یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ وَمَنْ یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَکَى مِنْکُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَکِنَّ اللَّهَ یُزَکِّی مَنْ یَشَاءُ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ؛ اى کسانى که ایمان آورده‏ اید پاى از پى گامهاى شیطان منهید و هر کس پاى بر جاى گامهاى شیطان نهد بداند که او به زشتکارى و ناپسند وامى دارد؛ و اگر فضل خدا و رحمتش بر شما نبود هرگز هیچ کس از شما تزکیه نمى ‏شد، ولى این خداست که هر کس را بخواهد تزکیه مى‏ گرداند و خداست که شنواى داناست.(نور، آیه ۲۱)

این تزکیه الهی با دستان معصوم(ع) انجام می گیرد؛ چرا که تصرفاتی در تکوین و از مقام مظهریت در ربوبیت و پروردگاری است که جز معصومان(ع) نمی توانند چنین تصرفات ربوبیتی و پرورشی داشته باشند؛ چنان که خدا به نص صریح در این باره می فرماید: خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَهً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَکِّیهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَیْهِمْ إِنَّ صَلَاتَکَ سَکَنٌ لَهُمْ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ؛ از اموال آنان صدقه‏ اى بگیر تا به وسیله آن پاک و تزکیه شان سازى و برایشان دعا کن! زیرا دعاى تو براى آنان آرامشى است و خدا شنواى داناست.(توبه، آیه ۱۰۳)

امام حسین(ع) به عنوان «نفس پیامبر» است. چنان که پیامبر(ص) می فرماید: حُسَینٌ مِنی وَ اَنَا مِن حُسَین اَحَب اللهُ مَن اَحَب حُسَینا وَ اَبْغَضَ اللهُ مَن اَبغَضَ حُسَینا ، حُسَینٌ سِبطٌ مِنَ الا سباطِ ، لَعَنَ اللهُ قاتِلَهُ؛ حسین از من و من از حسین هستم. خدا دوست دارد هر کسی را که حسین را دوست بدارد و دشمن می دارد هر که حسین را دشمن بدارد. حسین سبطی از اسباط است و خدا قاتلش را لعن کند.( احقاق الحق ، قاضی نورالله تستری ، ج ۱۱ ص ۲۶۵ ؛ بحارالانوار ، ج ۴۳ ص ۲۶۱ ؛ تاریخ الاسلام ، ذهبی ، ج ۵ ، ص ۹۷) پس ایشان همان جایگاه پیامبر(ص) را به عنوان معصوم(ع) دارد و خدا ایشان را برای تبیین معارف و علوم وحیانی و اقامه ولایت الهی برگزیده است. از این روست که تمام تلاش خویش را دارد تا سنت الهی را اجرایی کند و ولایت خدا را اقامه نماید.

از نظر امام حسین(ع) لازم است تا مردم نخست نسبت به معارف و علوم وحیانی و جایگاه راهنمای الهی و امام معصوم(ع) آگاهی و شناخت یابند و آن گاه برای اقامه ولایت الهی اقدام کرد. در حقیقت دعای عرفه زمینه ساز فکری قیام عاشورایی و تحلیل و تببینی از چرایی آن است. وقتی دین اسیر افراد اشراری چون یزید است که آن حضرت (ع) به صراحت می فرماید جمع شدن مثل من با یزید شدنی نیست؛ به طور طبیعی باید پس از روشنگری معارف در سرزمین معرفت و عرفان عرفه ، قیام انجام شود. آن چه در دعای عرفه بیان می شود، در تبیین فلسفه قیام عاشورایی در وصیت به بردارش این گونه جلوه و خودنمایی می کند: وَ أَنِّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِراً وَ لَا بَطِراً وَ لَا مُفْسِداً وَ لَا ظَالِماً وَ إِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِی أُمَّهِ جَدِّی ص أُرِیدُ أَنْ آمُرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ أَنْهَى عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أَسِیرَ بِسِیرَهِ جَدِّی وَ أَبِی‏ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ ع؛ و همانا من براى سرکشى و خود پسندی و تکبر و فساد کردن و ظلم نمودن خارج نشدم و قیام نکردم؛ و به تحقیق که من برای اصلاح و درست کردن امور و کارها در میان امت جدم قیام کردم و می خواهم به نیکی سفارش و از بدی نهی کنم و مطابق سیره جدم رسول خدا و پدرم على بن ابى طالب علیهم السّلام رفتار می نمایم.(بحارالأنوار، علامه مجلسی ج۴۴ ص ۳۲۹ ؛ المناقب، ابن شهر آشوب، ج ۴، ص ۸۹)

امام حسین(ع) در دعای عرفه، یاران و شیعیان را با اهل بیت خویش همراه می سازد تا به کنار کوه عرفه آیند و در آن جا به تلطیف روح تنها با شعار بلکه با شعور بپردازند و ضمن شناخت خدا و خود و حقیقت رهبران الهی، همراهی خویش را برای تحقق خواسته های خود از طریق این رهبران الهی اعلام کنند. عارفان شب می توانند شیران غران روز باشند که از هیچ کسی باکی ندارند و خشیت عالمانه ایشان از خدا است و هیچ گونه خوف و ترسی جز از خدایی ندارند که خشم و غضب وی ابدیت در دوزخ و آتش را به همراه خواهد داشت و رضایت و خشنودی اش ، بهشت ابدی و قرب الهی را موجب می شود. بنابراین، این عارفانه ها در صحرای عرفه، معرفتی را به جان ها و روان های لطیف می بخشد تا در مقام جهاد علیه اسیرکنندگان دین اسلام تا پای جان بروند و خود را چون خسی در میقات الهی بیابند.

این همه عشق و شور و شوق در کربلا در روز عاشورا بر پا نمی شد، پیش از آن که اهل بیت(ع) و اصحاب و شیعیان واقعی با امام حسین(ع) زمزمه های عاشقانه معرفتی در عرفه نداشته باشند. یاران آن حضرت(ع) در روز عرفه با «انت الذی» خداشناسی را درس می گیرند و به اصلاح اعتقادات خویش می‌پردازند و خود را به نقطه‌ توحید کامل و مطلق می رسانند. در این دعای عرفه که از زبان خدا بر زبان معصوم (ع) جاری می شود، خدا می‌خواهد به انسان بگوید که درمان دردها در دنیا و آخرت در دست پول، قدرت، دوستان یا دشمنان داخلی و خارجی نیست، بلکه کلیددار همه خزائن هستی تنها پروردگار عالم است. پروردگاری که اباعبدالله (ع) وی را در این دعای عرفه این گونه معرفی می کند: تویی که مرا پوشاندی، تویی که مرا سیراب کردی، تویی که مرا سیر کردی، تویی که مرا از تنهایی درآوردی و همین‌طور تویی که از درون من، مرا به خودت و انبیایت هدایت کردی.

دعای عرفه از نظر شکل و محتوا چنان بلند و غنی و دور از دسترس افکار و اوهام انسان های عادی است که نمی تواند جز از امام حسین(ع) صادر شده باشد. بنابراین، با نگاهی به دعای عرفه می توان دریافت که این دعا جز به وحی الهی نیست که بر زبان معصوم(ع) جاری شده است و هر گونه تردید در صدور آن بیانگر جهل به جایگاه وحی و معصوم(ع) خواهد بود. دعای عرفه امام حسین(ع) در منابع دعایی شامل دو بخش است. در برخی از این منابع، مانند نسخه‌های قدیم اقبال‌الاعمال، این دعا تنها یک بخش دارد و با ذکر «یارب یارب» پایان می‌یابد. اما در برخی دیگر از کتب مانند بحارالانوار، مفاتیح‌الجنان و صحیفه حسینیه، پس از ذکر «یارب یارب»، بخش دیگری آمده است که با عبارت «الهی أنا الفقیر فی غنای» آغاز شده و با عبارت «انک علی کل شیء قدیر» پایان می‌یابد.

از آن جایی که احتمال نقص بیش تر از احتمال زیاده است، می توان گفت که زیادی از خود امام حسین(ع) است؛ زیرا ممکن است برخی خواسته یا نخواسته برخی از دعا را حذف کرده یا به دست آنان نرسیده باشد. البته ساختار هماهنگ دعا تا آخر نشان می دهد که گوینده آن یک نفر بیش تر نیست و این گونه نیست که کسی چیزی از خود بر دعا افزوده باشد.

از نظر محتوایی دعای عرفه امام حسین(ع) بیش تر در ساحات خداشناسی، انسان شناسی و راهنماشناسی است و کم تر به حوزه های دیگر از جمله هستی شناسی یا معادشناسی توجه داده است. در خداشناسی به ترتیب اهمیت به محورهای افعال خدا، صفات خدا، اسمای خدا، احکام خدا و شعائر الهی ، و در انسان شناسی به ترتیب از نیازهای انسان، ویژگی های انسان، ابعاد جسمانی و روحانی، و در راهنماشناسی به ترتیب از پیامبرشناسی، امام شناسی و قرآن شناسی پرداخته است. البته با کم ترین حجم در هستی شناسی و معادشناسی به محورهایی چون ویژگی جهان هستی، ویژگی مخلوقات و آفریده ها، فرشتگان و پدیده شناسی نیز توجه دارد.