درجات بهشتیان و درکات دوزخیان

بسم الله الرحمن الرحیم

برای بهشت و دوزخ درجات و درکاتی است که دانستن آن وضعیت انسان را در ابدیت ترسیم می کند. اگر ما این وضعیت ابدی خودمان را بدانیم می توانیم بهتر از اینی عمل کنیم که اکنون انجام می دهیم. موعظه و یادآوری دایم این مطالب می تواند به عنوان عامل تشویقی و بازدارنده عمل کند.

 

درجات بهشت

برای بهشت هشت درجه گفته اند که می توان برخی از درجات آن را از قرآن به دست آورد. در این جا به برخی از آن ها اشاره می شود:

۱. بهشت ابتدایی و پیش غذای آن: خداوند در آیاتی از جمله آیه ۱۰۲ سوره آل عمران از بهشتی سخن می گوید که انسان ها وقتی در آن وارد می شوند با پیش غذایی پذیرایی می شوند. اصولا عرب عادت داشت که وقتی مهمانی آید به سرعت چیزی را فراهم کرده و غذایی را بر سفره می نهادند و یک پذیرایی ابتدایی از داشته ها انجام می دادند و پس از آن در اندیشه تدارک برای پذیرایی می شدند. این سفره ابتدایی مائده نبود بلکه یک نزل و پیش غذا بود. خداوند در باره این پیش غذا بهشتیان می فرماید: جَنَّاتُ الْفِرْدَوْسِ نُزُلاً؛ بهشت های فردوس، پیش غذای بهشتیان است. البته از آن جایی که بهشتیان یا اصحاب یمین هستند یا مقربان، نوع پیش غذای آنان متفاوت است. از این روست که در آیات پایانی سوره واقعه از جنت نعیم به عنوان پیش پذیرایی آنان یاد می شود.

۲. بهشت روح و ریحان: مرتبه دیگر بهشت روح و ریحان است که برای مقربان فراهم آمده است. یعنی خود اهل بهشت روح و ریحان می شوند. چنان که اهل دوزخ هیزم و سنگ آتش زنه و سوخت دوزخ می شوند(بقره، آیه ۲۴؛ تحریم، آیه ۶؛ جن، آیه ۱۵)

۳. بهشت رضوان: بهشت رضوان از دیگر مراتب و درجات بهشت است که خداوند در آیه ۱۵آل عمران به آن اشاره کرده است. در این بهشت رضایت کامل بنده فراهم می آید و از خداوند به طور مستقیم بهره مند می شود.

۴. بهشت ذات: خداوند در آیات آخر سوره فجر به این درجه از درجات بهشتی اشاره کرده است: فَادْخُلِی فِی عِبَادِی ٭ وَادْخُلِی جَنَّتِی. پیامبر(ص) درباره امیرمومنان علی(ع) فرموده است: أنا مدینه الحکمه و هی الجَنّه و أنت یا علیّ بابها؛ من شهر حکمت هستم و آن شهر همان بهشت است و تو یا علی باب آن بهشت هستی.(نگاه کنید: امالی شیخ صدوق ؛ امالی شیخ طوسی) پس آن حضرت(ص) خودش بهشت است. یعنی بهشت دیگر بیرون او نیست بلکه او خودش بهشت است؛ چرا که مطلق رحمت الهی است. این بهشت همه چیز دارد؛ یعنی از نظر مادی و معنوی چیزی کم ندارد.

درکات دوزخ

همان طوری که بهشت درجات دارد و آن را هشت بهشت گفته اند، دوزخ درکاتی دارد که مراتب آن را هفت گفته اند. برخی از این درکات دوزخ عبارتند از:

۱. پیش غذا در دوزخ: خداوند در آیاتی از جمله ۱۰۲ سوره کهف از پیش پذیرایی سخن می گوید که برای دوزخیان با عنوان « نزل» تعبیر کرده است. خداوند می فرماید: إِنَّا أَعْتَدْنَا جَهَنَّمَ لِلْکَافِرِینَ نُزُلًا ؛ برای کافران جهنم را به عنوان پیش غذا فراهم آورده ایم. پس خود جهنم پیش غذا برای آنان است؛ زیرا نزل به نخستین پذیرایی گفته می شود که از مهمان به عمل می آید،‌ یعنی همین که وارد شد و نزول یافت سفره ای پهن می شود و از او پذیرایی می شود. البته بر اساس آیات ۱۰۷ سوره کهف و ۱۹۸ سوره آل عمران، از اهل بهشت نیز از «پیش غذاـ پذیرایی می شوند. پس مراتبی از جهنم و دوزخ است که بسیار سخت تر و بدتر از این پیش غذای جهنمی است.

۲. آتش و عذاب جسمانی ظاهری: این که پوست اهل دوزخ به آتش بسوزد. این آتش بیرونی است و با ظاهر بیرونی بدن کار دارد. خداوند می فرماید: کُلَّمَا نَضِجَتْ جُلُودُهُم بَدَّلْنَاهُمْ جُلُوداً غَیْرَهَا؛ هر زمانی پوست ایشان نضج بگیرد و از میان برود پوستی دیگر جایگزین می کنیم.(نساء، آیه ۵۶)

۳. عذاب و آتش درونی و باطنی: این که آتش در درون شعله می کشد. خداوند می فرماید: نَارُ اللَّهِ الْمُوقَدَهُ ٭ الَّتِی تَطَّلِعُ عَلَی الْأَفْئِدَهِ؛ آتش افروخته شده خداوند که در قلب ها شعله می کشد و فروزان است.(همزه، آیات ۶ و ۷)

۴. دوزخ اندوه: یکی از درکات دوزخ، دوزخی است که روح و روان دوزخی را می آزارد؛ خداوند می فرماید: کُلَّمَا أَرَادُوا أَن یَخْرُجُوا مِنْهَا مِنْ غَمٍّ أُعِیدُوا فِیهَا؛ هر زمانی که بخواهند از غم و اندوه آن بیرون روند به سوی آن بازگردانده می شوند.(حج، آیه ۲۲؛ سجده، آیه ۲۰) دوزخیان از هر گونه آزادی محروم هستند و این گونه است که همه درها بر ایشان بسته است، چرا که این درها دیوار می شود(حدید، آیه ۱۳) در حالی برای بهشتیان درهای بهشت هماره باز است و احساس آزادی تمام می کنند: جَنَّاتِ عَدْنٍ مُّفَتَّحَهً لَّهُمُ الْأَبْوَابُ(ص، آیه ۵۰)

۵. عذاب حجاب از خدا: این همان عذاب بدتر از عذاب های دیگر است. خداوند می فرماید: کَلَّا إِنَّهُمْ عَن رَبِّهِمْ یَوْمَئِذٍ لَمَحْجُوبُونَ؛ چنین نیست که آنان می پندارند به راستی که آنان از پروردگارشان در آن روز در حجاب هستند.(مطففین، آیه ۱۵) اینها وقتی درخواستی هم می‌خواهند بکنند بگویند جان ما را بگیر تا ما با مُردن از عذاب راحت بشویم چون خدا را نمی‌بینند محجوب از وجه خدای‌اند به فرشته‌های مسئول جهنم می‌گویند: یَا مَالِکُ لِیَقْضِ عَلَیْنَا رَبُّکَ؛ ای مالک دوزخ! به پروردگارت بگو جان ما را بگیرد.(زخرف، آیه ۷۷)