جلوه‌هایی از دینداری در آموزه‌های امام سجاد(ع)

از نظر امام سجاد(ع) دینداری زمانی درست شکل می‌گیرد که انسان از جهت عقاید و اعمال در مسیر عقل و وحی گام بردارد. پس اهتمام به اخلاق و احکام در حوزه عمل مانند اهتمام به عقاید و افکار می‌بایست در دستور کار قرار گیرد؛ چرا که باید عقاید در رفتار شخص تجلی کند و انسان مظهر عقاید خود باشد وگرنه منافقی بیش نیست. نویسنده دراین مطلب با مراجعه به آموزه‌های آن حضرت(ع) بر آن است تا حقیقت دینداری را تبیین کند.

 تعدد مراتب و درجات قرب به خدا

هر کسی که مدعی چیزی است باید در آزمون علمی و عملی بتواند موفق شود. البته آزمون عملی سخت‌تر است؛ زیرا بسیاری از مردم حقایق را یقین دارند ولی در عمل آن را انکار می‌کنند و یا عزم جدی و همت و استقامت نمی‌ورزند.(نمل، آیه ۱۴) این گونه است که انسان در علم ایشان شک می‌کند؛ زیرا از کوزه همان برون تراود که در اوست؛ پس اگر خیری از مسلمانی بیرون نیاید باید در سلامت قلب و تسلیم بودن آن مسلمان شک و تردید روا داشت.

خداوند سنت ابتلا و امتحان را برای اهدافی چون تبیین میزان ایمان اشخاص قرار داده است؛ هر کسی مدعی مقامات برتر و والاتر باشد، آزمون‌های سخت‌تر و بلاهای بیشتری را تجربه می‌کند و هر کسی کم‌تر مدعی باشد کم‌تر در دام بلا و ابتلا گرفتار خواهد شد.(توبه، آیه ۱۲۶)

البته بلای بیشتر و سخت‌تر و موفقیت در آن به معنای تقرب بیشتر به خدا خواهد بود؛ از این روست که اولیای الهی خواهان سخت‌ترین و بدترین و بیشترین ابتلائات هستند.(بقره، آیه ۱۲۴؛ احزاب، آیه ۱۱؛ عنکبوت، آیات ۲ و ۳)

از نظر اسلام ایمان و به تبع آن مراتب تقرب، متعدد و دارای درجاتی است؛ یعنی همان‌طوری که تقوا دارای مراتبی است، به همان میزان ایمان و اسلام دارای درجاتی است. از همین روست که در آیه ۱۴ سوره حجرات به اعراب می‌گوید که بگویید اسلام آورده‌ایم؛ چرا که ایمان چیزی است که در قلب رسوخ می‌کند و جای می‌گیرد و انسان بدون اما و اگر تسلیم محض خداوند می‌شود. همچنین در آیه ۱۳۶ سوره نساء به مومنان می‌فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُواْ آمِنُواْ بِاللهِ وَرَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلَى رَسُولِهِ وَالْکِتَابِ الَّذِیَ أَنزَلَ مِن قَبْلُ؛ ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ایمان آورید به خدا و پیامبرش و کتابی که بر پیامبرش فرو فرستاده و کتابی که پیش از این فرو فرستاده شده است. انسان باید هر آنچه را یاد گرفته عمل کند و علمش را عملیاتی کند تا عملیات، او را به علمیات بیشتر برساند. در حقیقت عمل به هر علمی موجب علمی برتر و بالاتر می‌شود و این گونه با هر عمل به علمی به مراتب علمی و عملی او افزوده می‌شود.

البته رسیدن به مراتب برتر نیازمند استمرار است. لذا در آیات قرآن بر عنصر استقامت و صبر تاکید شده است؛ زیرا پایداری و شکیبایی است که انسان را در مسیر سخت و دشوار پیش می‌برد.(هود، آیه ۱۱۲؛ شوری، آیه ۱۵)

جلوه‌های مسلمانی در کلام سیدالساجدین(ع)

۱. کمال اسلام: حضرت سجاد(ع) کمال اسلام را در چهار امر دانسته و می‌فرماید: أرْبَعٌ مَنْ کُنَّ فیهِ کَمُلَ إسْلامُهُ، وَ مَحَصَتْ ذُنُوبُهُ، وَ لَقِیَ رَبَّهُ وَ هُوَ عَنْهُ راض: وِقاءٌ لِله بِما یَجْعَلُ عَلى نَفْسِهِ لِلنّاس، وَ صِدْقُ لِسانِه مَعَ النّاسِ، وَ الاْسْتحْیاء مِنْ کُلِّ قَبِیح عِنْدَ الله وَ عِنْدَ النّاسِ، وَ حُسْنُ خُلْقِهِ مَعَ أهْلِهِ؛ هرکس داراى چهار خصلت باشد، ایمانش کامل، گناهانش بخشوده خواهد بود و در حالتى خداوند را ملاقات مى کند که از او خشنود است: ۱-خصلت خودنگهدارى و تقواى الهى به طورى که بتواند بدون توقّع و چشمداشتى، نسبت به مردم خدمت کند. ۲- راستگویى و صداقت نسبت به مردم در تمام موارد زندگى. ۳- حیا و پاکدامنى نسبت به تمام زشتى‌هاى شرعى و عرفى. ۴- خوش‌اخلاقى و خوش‌برخوردى با اهل و عیال خود. (مشکاهًْ‌الأنوار: ص ۱۷۲، بحارالأنوار: ج ۶۶، ص ۳۸۵، ح ۴۸)

۲. قلب حزین و عبد شکور، محبوب خداوند: برای اینکه انسان محبوب خداوند شود، باید به عناصری چون پیروی از خدا و پیامبرش(س) در همه زندگی توجه کند.(آل عمران، آیات ۳۱ و ۳۲) از جمله اموری که در آیات قرآن بر آن تاکید شده، عنصر تضرع و خضوع و خشوع در برابر خدا(انعام، آیات ۴۲ و ۶۳؛ اعراف، آیات ۵۵ و ۲۰۵) و شکرگزاری زبانی و قلبی و عملی است؛ چرا که شکر و کفر در برابر هم قرار دارند؛ پس کسی که شاکر نیست، نه تنها ناسپاس و کفور است بلکه کافر نیز است.(انسان، آیه ۳؛ سبا، آیه ۱۳) از این رو خداوند دل‌های خاشع و خاضع را که از خشیت الهی حزین است دوست می‌دارد و بندگان شکور را محبوب می‌شمارد؛ چرا که اینها بیانگر باطن و نهان آدمی است که در چه مرتبه‌ای از ایمان و عمل صالح قرار دارد.

امام سجاد(ع) می‌فرماید: إنَّ اللهَ یُحِبُّ کُلَّ قَلْب حَزین، وَ یُحِبُّ کُلَّ عَبْد شَکُور؛ همانا خداوند هر قلب حزین و غمگینى را (که در فکر نجات و سعادت خود باشد)؛ و نیز هر بنده شکرگذارى را دوست دارد. (کافى: ج ۲، ص ۹۹، بحارالأنوار: ج ۷۱، ص ۳۸، ح ۲۵) ۳. سرانجام عیب‌جویی: انسان اگر عیب دیگری را بگیرد، خداوند را به خشم می‌آورد؛ زیرا عیب‌جویی به معنای مشغول شدن به دیگران به جای مشغول بودن به خود است. از نظر قرآن انسان موجودی است که فقر جزو هویت وجودی و ذاتی اوست؛ (فاطر، آیه۱۵) پس عیوب و نواقص بسیاری دارد که باید در طول زندگی بکوشد آن را بر اساس آموزه‌های اسلام برطرف کند؛ اما وقتی مشغول عیب‌جویی است در حقیقت از خودش غافل شده است که بدترین و زشت‌ترین کار است. لذا که کسی که عیب کسی را می‌بیند و بیان می‌کند، خداوند برای تنبیه و مجازات او کاری می‌کند که دیگران او را به امری متهم سازند که در او نیست و این گونه گرفتار بهتان شود و مبهوت گردد.

امام‌(ع) به عیب‌جویان و عیب‌زنان هشدار داده و می‌فرماید: مَنْ رَمَى النّاسَ بِما فیهِمْ رَمَوْهُ بِما لَیْسَ فیِهِ؛ هرکس مردم را عیب‌جویى کند و عیوب آنان را بازگو نماید و سرزنش کند، دیگران او را متهّم به آن چیزی مى‌کنند که در او نیست.(بحارالأنوار: ج ۷۵، ص ۲۶۱، ح ۶۴)

امام سجاد(ع) در جایی دیگر می‌فرماید: سه حالت و خصلت در هر یک از مؤمنین باشد در پناه خداوند خواهد بود و روز قیامت در سایه رحمت عرش الهى مى‌باشد و از سختى‌ها و شداید صحراى محشر در امان است: اوّل آنکه در کارگشایى و کمک به نیازمندان و درخواست‌کنندگان دریغ نکند. دوّم آنکه قبل از هر نوع حرکتى بیندیشد که کارى را که مى‌خواهد انجام دهد یا هر سخنى را که مى خواهد بگوید آیا رضایت خداوند در آن است یا مورد غضب و سخط او مى‌باشد. سوّم قبل از عیب‌جویى و بازگویى عیب دیگران، سعى کند عیب‌هاى خود را برطرف نماید.( تحف العقول: ص۲۰۴، بحارالأنوار: ج ۷۵، ص۱۴۱، ح ۳)

۴. شیوه‌های مشارکت در اعمال و ثواب دیگران: بر اساس آموزه‌های قرآنی، روش‌های گوناگونی برای شرکت در ثواب اعمال دیگران است. یکی از روش‌ها این است که انسان در انجام آن تعاون و مشارکت عملی داشته باشد؛ روش دیگر آن است که اعمال خیر و صالح دیگران را دوست بدارد و آرزو داشته باشد که خداوند او را با آنان همراه کند. پیامبر خدا‌(ص) فرمودند: مَنْ أَحَبَّ قَوْماً حُشِرَ مَعَهُمْ وَ مَنْ أَحَبَّ عَمَلَ قَوْمٍ أُشْرِکَ فِی عَمَلِهِم؛ هر کس هر دسته و قومی را دوست دارد و عمل هر کس را امضاء کرد عمل آنها در نامه عمل او هم ثبت می‌شود.( بحارالانوار، علامه مجلسی، ج ۶۵، ص ۹۸ و ۱۳۱) خداوند در آیه ۲۹ سوره قمر بیان می‌کند که یک نفر شتر صالح را پی کرد و کشت ولی چون قوم ثمود با این عمل موافق بودند و آن را محبوب می‌شمردند، خداوند این عمل را به همه نسبت می‌دهد و همگان را مجازات می‌کند.(قمر، آیه ۳۰؛ اعراف، آیه ۱۷۷؛ هود، آیه ۶۵؛ شمس، آیه ۱۴)

از دیگر روش‌هایی که در اسلام بیان شده، زیارت کسانی است که عملی نیک و خیر انجام داده‌اند؛ یعنی به زیارت آنان برود و از آنان به همین جهت دیداری داشته باشد.

امام سجاد(ع) در این باره می‌فرماید: یا مَعْشَرَ مَنْ لَمْ یَحِجَّ اسْتَبْشَرُوا بِالْحاجِّ إذا قَدِمُوا فَصافِحُوهُمْ وَعَظِّمُوهُمْ، فَإنَّ ذلِکَ یَجِبُ عَلَیْکُمْ تُشارِکُوهُمْ فى الاْجْرِ؛ شماهایى که به مکّه نرفته‌اید و در مراسم حجّ شرکت نکرده‌اید، بشارت باد شماها را به آن حاجیانى که برمى‌گردند، با آنها- دیدار و- مصافحه کنید تا در پاداش و ثواب حجّ آن‌ها شریک باشید. (بحارالانوار، ج ۲، ص ۱۴۷، ح۹۷) امام(ع) در جایی دیگر زیارت برادر دینی را تشویق می‌کند؛ زیرا این دیدارها فواید بسیاری دارد که از جمله آنها انتقال علوم و معارف اهل بیت(ع) به یکدیگر و کمک و یاری به برادران دینی در صورت نیاز است. از این رو ایشان می‌فرماید: مَنْ زارَ أخاهُ فى اللهِ طَلَباً لاِنْجازِ مَوْعُودِ اللهِ، شَیَّعَهُ سَبْعُونَ ألْفَ مَلَک، وَهَتَفَ بِهِ هاتِفٌ مِنْ خَلْف ألاطِبْتَ وَطابَتْ لَکَ الْجَنَّهُ، فَإذا صافَحَهُ غَمَرَتْهُ الرَّحْمَهُ؛ هرکس به دیدار دوست و برادر خود برود و براى رضاى خداوند او را زیارت کند به امید آن که به وعده‌هاى الهى برسد، هفتاد هزار فرشته او را همراهی و مشایعت خواهند کرد، همچنین مورد خطاب قرار مى گیرد که از آلودگى‌ها پاک شدى و بهشت گوارایت باد. پس چون با دوست و برادر خود دست دهد و مصافحه کند مورد رحمت قرار خواهد گرفت.(مشکاهًْ‌الأنوار: ص ۲۰۷، س ۱۸)

۵. ثواب اطعام و نوشاندن و پوشاندن: در آموزه‌های قرآنی بر صدقات و انفاق بسیار تاکید شده است و این گونه مردم را به ایثار مال در راه خدا و کمک و دستگیری دیگران تشویق و ترغیب می‌کند. در حقیقت از مهمترین جلوه‌های ایمان را می‌توان در انفاق و صدقات دید. البته بهترین انفاق و صدقه انجام اطعام یعنی تهیه غذا و خوراندن آن به انسان‌های گرسنه و فقیر و مسکین و یتیم است. کسانی که می‌خواهند از دشواری‌ها و سختی‌های قیامت به آسانی بگذرند باید اطعام را در دستور کار قرار دهند.(بلد، آیات ۱۳ و۱۴؛ انسان، آیات ۸ تا ۱۰)

همچنین سیراب کردن و نوشاندن و نیز پوشاندن تشنه و بی‌پوشاک از اموری است که آثار مثبتی در زندگی اخروی شخص خواهد داشت. امام سجاد(ع) در این باره می‌فرماید: مَنْ أطْعَمَ مُؤْمِناً مِنْ جُوع أطْعَمَهُ اللّهُ مِنْ ثِمارِ الْجَنَّهِ، وَمَنْ سَقى مُؤْمِناً مِنْ ظَمَأ سَقاهُ اللّهُ مِنَ الرَّحیقِ الْمَخْتُومِ، وَمَنْ کَسا مُؤْمِناً کَساهُ اللّهُ مِنَ الثّیابِ الْخُضْرِ؛ هرکس مؤمن گرسنه اى را طعام دهد خداوند او را از میوه هاى بهشت اطعام مى کند و هر که تشنه اى را آب دهد خداوند از چشمه گواراى بهشتى سیرآبش مى گرداند و هرکس برهنه اى را لباس بپوشاند خداوند او را از لباس سبز بهشتى ـ که بهترین نوع و رنگ مى‌باشد ـ خواهد پوشاند. (مستدرک الوسائل: ج ۷، ص ۲۵۲، ح ۸)

۶. اهتمام به غذای روح: خداوند در آیه ۲۴ سوره عبس می‌فرماید: فَلْیَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ؛ باید انسان در خوراکش به دقت نظر و تامل کند. در روایت است که مهم‌ترین غذایی که انسان باید در آن دقت و تامل کند، غذای روح است که از چه کسی عقاید و افکارش را می‌گیرد و با چه شخصی نشست و برخاست دارد. از امام باقر(ع) و امام صادق(ع) نقل شده که در تفسیر این آیه فرمود: علمه الذى یاخذه عمن یاخذه ؟؛ طعام علمی است که آن را می‌گیرد، از چه کسی می‌گیرد؟(محاسن برقی، ج ۱، ص ۲۲۰؛ الکافی، ج ۱، ص ۵۰) امام سجاد(ع) نیز درباره خوراک علمی هشدار می‌دهد و می‌فرماید: عَجِبْتُ لِمَنْ یَحْتَمى مِنَ الطَّعامِ لِمَضَرَّتِهِ، کَیْفَ لایَحْتَمى مِنَ الذَّنْبِ لِمَعَرَّتِهِ؛ تعجّب دارم از کسى که نسبت به تشخیص خوب و بد خوراکش اهتمام مى ورزد که مبادا ضررى به او برسد، چگونه نسبت به گناهان و دیگر کارهایش اهمیّت نمى دهد، و نسبت به مفاسد دنیائى، آخرتى روحى، فکرى، اخلاقى و… بى تفاوت است.(أعیان الشّیعه: ج ۱، ص ۶۴۵، بحارالأنوار: ج ۷۸، ص ۱۵۸، ح ۱۹)

۷. پذیرش پوزش و عذرخواهی: انسان باید همان روشی را در پیش گیرد که دوست دارد دیگران با او داشته باشند. اگر دوست دارد که خداوند عذرخواهی او را بپذیرد و از خطا و‌اشتباهات وی در گذرد، باید همین رویه را در زندگی داشته باشد. به سخن دیگر: ارحم ترحم، رحم کن تا به تو رحم شود. امام سجاد(ع) می‌فرماید: إنْ شَتَمَکَ رَجُلٌ عَنْ یَمینِکَ، ثُمَّ تَحَوَّلَ إلى یَسارِکَ فَاعْتَذَرَ إلَیْکَ فَاقْبَلْ مِنْهُ؛ چنانچه شخصى تو را بدگویى کند، و سپس برگردد و پوزش طلبد، عذرخواهى و پوزش او را بپذیرد. (مشکاهالأنوار: ص ۲۲۹، س ۱۰، بحارالأنوار: ج ۷۸، ص ۱۴۱، ح ۳)

۸. ازدواج و صله رحم: ازدواج در ایجاد و تثبیت ایمان مومنان نقش تعیین‌کننده‌ای دارد. در جوانی بیش از دو سوم دین شخص را حفظ می‌کند و در سنین بالاتر نیمی از دین شخص را. این بدان معناست که شرایط دینداری در جوانی سخت‌تر است؛ چرا که گرایش و کشش جنسی و شهوت آن بیشتر است؛ اگر کسی در سنین جوانی ازدواج کند دو سوم دین خود را از این راه حفظ کرده است. از این رو در اسلام بر ازدواج در اوج جوانی و کشش شهوت و گرایش جنسی تاکید شده است. ازدواج کارکردهای دیگری چون تحکیم خانواده و جامعه و مانند آن دارد؛ همچنین صله رحم نیز موجب تحکیم خانواده و جامعه و افزایش محبت و تعاون و همدلی و همکاری میان افراد می‌شود؛ از این رو در اسلام بر این امور تاکید بسیاری شده است.

امام سجاد(ع) می‌فرماید کسانی که می‌خواهند در قیامت سربلند باشند باید به این دو مسئله توجه ویژه داشته باشند. ایشان می‌فرماید: مَنْ زَوَّجَ لِلّهِ، وَوَصَلَ الرَّحِمَ تَوَّجَهُ اللّهُ بِتاجِ الْمَلَکِ یَوْمَ الْقِیامَهِ؛ هرکس براى خشنودى خداوند ازدواج کند و با خویشان خود صله رحم نماید، خداوند او را در قیامت مفتخر و سربلند مى گرداند. (مشکاه الأنوار: ص ۱۶۶، س ۳)

۹. سخاوت و تقوا: در اسلام به امور فردی و اجتماعی، همزمان توجه داده می‌شود. از این رو در کنار نماز به انفاق تأکید شده است.(بقره، آیه ۳) سخاوت و بخشش به دیگران در کنار تقوا در آیات و روایات بسیار مورد تاکید قرار می‌گیرد و به عناوین گوناگون از مردم می‌خواهید به فضیلت‌های فردی و اجتماعی و اخلاق شخصی و عمومی توجه کنند؛ زیرا کمال انسان در هماهنگی باطن و ظاهر و امور فردی و اجتماعی است. امام سجاد(ع) در این باره می‌فرماید: سادَهُ النّاسِ فى الدُّنْیا الأَسْخِیاء، وَ سادَهُ الناسِ فی الآخِرَهِ الاْتْقیاءِ؛ در این دنیا سرور مردم، سخاوتمندان هستند؛ ولى در قیامت سیّد و سرور مردم، پرهیزکاران خواهند بود. (مشکاه الأنوار: ص ۲۳۲، س ۲۰، بحارالأنوار: ج ۷۸، ص ۵۰، ح ۷۷)

البته این سخن امام (ع) به این معنا نیست که سخاوت‌مند در آخرت بهره‌ای نمی‌برد، بلکه در اینجا بر نقش اصلی و کلیدی تقوا تاکید بیشتر شده است؛ زیرا خداوند فرموده است: ان اکرمکم عندالله اتقاکم؛ گرامی‌ترین شما در نزد خداوند با تقواترین شماست.(حجرات، آیه ۱۳) می‌دانیم که تقوا شامل اعمال بسیاری از جمله انجام اعمال واجب و مستحب و ترک محرمات ومکروهات است. از جمله این امور سخاوت و بخشندگی است. در اینجا امام می‌خواهد بفرماید که نقش سخاوت در دنیا تا چه اندازه سازنده است، به همان میزان نقش تقوا در آخرت سازنده و مفید خواهد بود. امام (ع) درجایی دیگر خوشبختی انسان را در گرو حفظ نفس و تقوا دانسته و می‌فرماید: اَلْخَیْرُ کُلُّهُ صِیانَهُ الاْنْسانِ نَفْسَهُ؛ سعادت انسان در حفظ و کنترل اعضاء و جوارح خود از هرگونه کار زشت و خلاف است.(تحف العقول: ص۲۰۱، بحارالأنوار: ج ۷۵، ص ۱۳۶، ح ۳)

۱۰. قناعت طبع: در اسلام بر قناعت طبع بسیار تاکید می‌شود. اینکه انسان به آنچه دارد قانع باشد و برای بیشتر از آن خود را به خفت و خواری نیندازد. البته طلب بیشتر با کار و کوشش و تلاش هیچ‌اشکالی ندارد به شرط آنکه به امور عبادی‌اش لطمه‌ای وارد نکند و یا او را از انجام وظایف عاطفی و احساسی نسبت به خانواده و جامعه محروم نسازد. انسانی که قناعت طبع داشته باشد، کریم و ارجمند می‌شود اما اگر قناعت طبع نداشته باشد و پیش مردم دست دراز کند، وضعیتی می‌یابد که امام سجاد(ع) آن را این گونه بیان کرده است: طَلَبُ الْحَوائِجِ إلىَ النّاسِ مَذَلَّهٌ لِلْحَیاهِ وَمَذْهَبَهًٌْ لِلْحَیاءِ، وَاسْتِخْفافٌ بِالْوَقارِ وَهُوَ الْفَقْرُ الْحاضِرِ، وَقِلَّهُ طَلَبِ الْحَوائِجِ مِنَ النّاسِ هُوَ الْغِنَى الْحاضِر؛ دست نیاز به سوى مردم دراز کردن، سبب ذلّت و خوارى در زندگى و در معاشرت خواهد بود؛ و نیز موجب از بین رفتن حیاء و ناچیز شدن شخصیت خواهد گشت به طورى که همیشه احساس نیاز و تنگدستى کند و هرچه کمتر به مردم رو بیندازد و کمتر درخواست کمک کند بیشتر احساس خودکفائى و بى نیازى خواهد داشت. (تحف العقول: ص ۲۱۰، بحارالأنوار: ج ۷۵، ص ۱۳۶، ح ۳)

در جایی دیگر امام (ع) می‌فرماید: الخیرَ کُلُّهُ قَد اجتَمَعَ فی قَطعِ الطّمعِ عمّا فی أَیدِی النّاس؛ تمامیِ خیر و خوبی در بریدن طمع و چشم نداشتن به آنچه که در دستان مردم جمع شده، است.(جهادالنفس،ص۲۷۶)

۱۱. محاسبه نفس و پذیرش نصیحت کننده درونی: انسان اگر بخواهد در مسیر درست قرار گیرد، هماره باید از عقل و نقل بهره مند شود؛ چرا که اگر عقل دارد از آن بهره مند شود و حساب و کتاب کند که زندگی محدود دنیا نسبت به زندگی بی‌پایان آخرت چه تفاوتی دارد؟ از آنچه در وحی آمده بهره گیرد و محاسبه کند. 

همچنین اگر هر عملی را انجام داده در سود و زیان آن بسنجد و سبک و سنگین کند. اگر دید فایده داشته ادامه دهد و گرنه از هر کجا قطع کرده و تغییر مسیر دهد موفق و سعادتمند خواهد بود. بسیاری از کسانی که گرفتار دوزخ شده‌اند می‌گویند: وَقَالُوا لَوْ کُنَّا نَسْمَعُ أَوْ نَعْقِلُ مَا کُنَّا فِی أَصْحَابِ السَّعِیرِ؛ و گویند: «اگر شنیده و پذیرفته‏ بودیم یا تعقّل کرده بودیم در میان[دوزخیان] نبودیم.» (ملک، آیه ۱۰) از همین رو امام سجاد(ع) می‌فرماید: یَا ابْنَ آدَم، إنَّکَ لا تَزالُ بَخَیْر ما دامَ لَکَ واعِظٌ مِنْ نَفْسِکَ، وَما کانَتِ الْمُحاسَبَهُ مِنْ هَمِّکَ، وَما کانَ الْخَوْفُ لَکَ شِعاراً؛ اى فرزند آدم، تا آن زمانى که در درون خود واعظ و نصیحت کننده اى دلسوز داشته باشى در تمام امور بررسى و محاسبه کارهایت را اهمیّت دهى و در تمام حالات ـ از عذاب الهى ـ خوف داشته باشى؛ در خیر و سعادت خواهى بود. (مشکاه‌الأنوار: ص ۲۴۶، بحارالأنوار: ج ۶۷، ص ۶۴، ح ۵)