تجارت جهادی

اصطلاح جهاد در آموزه های قرآنی اختصاص به جهاد نظامی ندارد، بلکه به مفهوم هر گونه تلاش مقدس در راه خدا اطلاق می‌شود. از همین رو در قرآن از جهاد نفس برای تزکیه نفس و جهاد مال در مقام انفاق های مالی و مانند آنها سخن به میان آورده است.
از نظر قرآن، هرگونه جهاد مقدس، هر چند که با سرمایه الهی انجام می‌شود، سرمایه و سود آن به جهادگر باز می گردد؛ یعنی با این که سرمایه جانی و مالی را خدا داده است (نور، آیه ۲۴‌)، اما خدا نه تنها درصدی از سود تجارت، بلکه همه سرمایه و سود را به جهادگر باز می گرداند. این گونه است که جهادگران دارنده هم سود و سرمایه می شوند؛ اما اگر انسان سرمایه های جانی و مالی خویش را در راه خدا سرمایه گذاری نکنند، گرفتار خسران و زیان می شوند؛ زیرا نه سرمایه جانی و مالی به آنان منتقل نمی شود و نه سود سرمایه؛ چرا که دیگر سودی مانده و نه سرمایه ای.
از نظر قرآن کریم، تجارت جهادی با خدا، سرمایه‌گذاری تضمینی است؛ زیرا خدا به تجارت کننده جهادی وعده داده خودش آن سرمایه گذاری را بخرد و با سود و اصل سرمایه بازگرداند.(توبه، آیه ۱۱۱)
از نظر آموزه های قرآنی، این نوع تجارت‌ جهادی، هم چنین انسان را از هرگونه عذاب و رنج دنیوی و اخروی نجات می‌دهد؛ و تجارت کنندگان جهادی از فضل الهی در دنیا و به ویژه در آخرت بهره مند می شوند؛ چون خدا بی نیاز و غنی است و چیزی از وجودش با این فضل به تجارت کنندگان جهادی کم نمی شود. (عنکبوت، آیات ۶ و۷)

خدا در قرآن کریم می فرماید:
یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا هَلْ أَدُلُّکُمْ عَلَىٰ تِجَارَهٍ تُنجِیکُم مِّنْ عَذَابٍ أَلِیمٍ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ وَتُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّهِ بِأَمْوَالِکُمْ وَأَنفُسِکُمْ ذَٰلِکُمْ خَیْرٌ لَّکُمْ إِن کُنتُمْ تَعْلَمُونَ
یَغْفِرْ لَکُمْ ذُنُوبَکُمْ وَیُدْخِلْکُمْ جَنَّاتٍ تَجْرِی مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَسَاکِنَ طَیِّبَهً فِی جَنَّاتِ عَدْنٍ ذَٰلِکَ الْفَوْزُ الْعَظِیمُ؛
ﺍﻱ ﺍﻫﻞ ﺍﻳﻤﺎﻥ ! ﺁﻳﺎ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺗﺠﺎﺭﺗﻲ ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻛﻨﻢ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺍﺯ ﻋﺬﺍﺑﻲ ﺩﺭﺩﻧﺎﻙ ﻧﺠﺎﺕ ﻣﻰ ﺩﻫﺪ ؟ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﻭ ﭘﻴﺎﻣﺒﺮﺵ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﺁﻭﺭﻳﺪ ، ﻭ ﺑﺎ ﺍﻣﻮﺍﻝ ﻭ ﺟﺎﻥ ﻫﺎﻳﺘﺎﻥ ﺩﺭ ﺭﺍﻩ ﺧﺪﺍ ﺟﻬﺎﺩ ﻛﻨﻴﺪ؛ ﺍﻳﻦ ﺍﻳﻤﺎﻥ ﻭ ﺟﻬﺎﺩ ﺍﮔﺮ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻓﻊ ﻓﺮﺍﮔﻴﺮ ﻭ ﻫﻤﻴﺸﮕﻲ ﺁﻥ ﻣﻌﺮﻓﺖ ﻭ ﺁﮔﺎﻫﻲ ﺩﺍﺷﺘﻴﺪ ، ﺑﺮﺍﻱ ﺷﻤﺎ ﺍﺯ ﻫﺮ ﭼﻴﺰﻱ ﺑﻬﺘﺮ ﺍﺳﺖ ﺁﻭﺭﻳﺪ ، ﺗﺎ ﮔﻨﺎﻫﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻣﺮﺯﺩ ، ﻭ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﻬﺸﺖ ﻫﺎﻳﻲ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺯﻳﺮِ ﺩﺭﺧﺘﺎﻥِ ﺁﻥ ﻧﻬﺮﻫﺎ ﺟﺎﺭﻱ ﺍﺳﺖ ﻭ ﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎﻱ ﭘﺎﻛﻴﺰﻩ ﺩﺭ ﺑﻬﺸﺖ ﻫﺎﻱ ﺟﺎﻭﻳﺪﺍﻥ ، ﺩﺭﺁﻭﺭﺩ ; ﺍﻳﻦ ﺍﺳﺖ ﻛﺎﻣﻴﺎﺑﻲ ﺑﺰﺭﮒ .(صف، آیات ۱۰ تا ۱۲)
امروز در جنگ زیستی و بیولوژی، همه کسانی که به میدان جهاد آمده اند و با جان و مال خویش جهاد می کنند به ویژه پزشکان و پرستاران از جمله این تجارت کنندگان جهادی هستند. موفق و پیروز باشند.