عقد التأمین فی‌ الفقه‌ الإسلامی‌

 

الکتاب: دراسه‌ موضوعیه‌ مقارنه‌ عقد التامین‌ فی‌ الفقه‌ الاسلامی‌

المولف: خلیل رضا المنصوری

الناشر: دار النبوغ – قم القدسه

المطبعه: سپهر

تاریخ الطبع: ۱۴۱۶ ه ق

الکمیه: ۲۰۰۰ نسخه

 

فارسی:

مؤلف: خلیل منصوری
ناشر: نبوغ
زبان: عربی
سال چاپ: ۱۳۷۵
نوبت چاپ: ۱
تیراژ: ۲۰۰۰ نسخه
تعداد صفحات: ۱۵۲
قطع و نوع جلد: وزیری

التمهید: تولدت فی العصر الحدیث انواع من الحقوق لم تکن معهوده کامتیاز المولف و المخترع و کل ذی اثر فنی جدید فی استثمار کتابه او مخترعاته او آثاره الفنیه، مما سمی بالملکیه الادبیه و الصناعیه. و احتاج اصحاب هذه الحقوق و الامتیازات الی بیعها و التنازل عنها لغیرهم من القادرین علی استثمارها، و ظهرت فی التجاره الخارجیه ایضا حاجه قویه الی عقود التامین التی عرفت باسم (السوکره) لضمان الاخطار علی البضائع المشحونه، و لا سیما فی النقل البحری.

بیمه در فقه اسلامی

بیمه (به انگلیسی: Insurance) سازوکاری است که طی آن یک بیمه‌گر، بنا به ملاحظاتی تعهد می‌کند که زیان احتمالی یک بیمه‌گذار را در صورت وقوع یک حادثه در یک دوره زمانی خاص، جبران نماید یا خدمات مشخصی را به وی ارائه دهد؛ بنابراین، بیمه یکی از روش‌های مقابله با خطر و ریسک است.

طی یک قرارداد بیمه، خطر مشخصی از یک طرف قرارداد (بیمه‌گذار ) به طرف دیگر ( بیمه‌گر ) منتقل می‌گردد. بنا به تعریف، بیمه‌گر شخصی حقوقی است که در مقابل دریافت حق بیمه از بیمه‌گذار، جبران خسارت یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه تعهد می‌کند. در مقابل، بیمه‌گذار شخصی حقیقی یا حقوقی است که با پرداخت حق بیمه، جان، مال یا مسوولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می‌دهد.

به موجب قانون بیمه ایران، بیمه عبارت است از قراردادی که به موجب آن یک طرف (بیمه گر) تعهد می‌کند در ازای پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر (بیمه گذار) در صورت وقوع یا بروز حادثه خسارت وارده بر او را جبران نموده یا وجه معینی را بپردازد. متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه‌گذار و وجهی را که بیمه‌گذار به بیمه‌گر می‌پردازد حق بیمه و آنچه را که بیمه می‌شود موضوع بیمه نامند.

کتاب عقد التامین فی الفقه الاسلامی از منظر فقه اسلام به عقد بیمه توجه و احکام آن را بیان کرده است. این کتاب با مقایسه نظریات و قوانین و مقررات در مساله عقد بیمه نگره اسلام را در این حوزه تبیین می کند. کتاب «عقد التامین » در پنج باب سامان یافته و در مقدمه، تقسیمات مختلف آن از زاویه های گوناگون یاد شده است. کتاب عقد التامین فی الفقه الاسلامی، می تواند منبع درخور توجهی برای کسانی باشد که می خواهند بیمه را از زاویه های گوناگون به بوته بررسی فقهی بنهند.

 

دانلود رایگان کتاب عقد التامین فی الفقه الاسلامی