آثار و عوامل ضعف در برابر مستکبران

کفار

بسم الله الرحمن الرحیم

ضعف در برابر قوت، بیانگر ناتوانی است که انسان را از اراده آزاد و اعمال قدرت در نفی و اثبات چیزی باز می دارد؛ زیرا اگر قوت و توان، زمینه ساز اعمال اراده اختیاری و حق انتخاب است، ضعف و ناتوانی، انسان را مقهور دیگرانی می کند که از قوت و اعمال اراده و قدرت برخوردارند. امت و دولتی که نتواند در سیاست های داخلی و خارجی از اراده آزاد و استقلال در عمل و اعمال قدرت در پذیرش یا عدم پذیرش چیزی بهره مند باشد، امت و دولتی ضعیف و مستضعفی است که باید سرنوشت خویش را به دست قوای قدرتمند و مستکبر بدهد و عزت و کرامت و شرافت خویش را فدای کند و تن به ذلت و حقارت دهد.

آثار ضعف و ناتوانی در برابر مستکبران

از نظر آموزه های وحیانی قرآن، امت و دولت اسلامی می بایست با تکیه بر «قوت متین» الهی، از اقتدار و قدرتی برخوردار باشد که نه تنها خواسته های خویش را تحقق بخشد، بلکه خواسته های خویش را بتواند بر دیگران تحمیل کند و اجازه ندهد تا قوت و قدرت دیگران استقلال دولت و امت را سلب کند.

خدا به صراحت خاستگاه قوت را خودش دانسته و می فرماید: انَّ الْقُوَّهَ لِلَّهِ جَمِیعًا(بقره، آیه ۱۶۵) و نیز می فرماید: انَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّهِ الْمَتِینُ؛ خداست که خود روزى بخش نیرومند استوار است.(ذاریات، آیه ۵۸) چنان که خاستگاه عزت نیز خداست: إِنَّ الْعِزَّهَ لِلَّهِ جَمِیعًا.(نساء، آیه ۱۳۹؛ یونس، آیه ۶۵؛ فاطر، آیه ۱۰)

بنابراین، هر کسی که بخواهد از قوت و عزت برخوردار باشد می بایست به این خاستگاه و منشا متصل شود؛ از همین روست که خدا عزت را برای رسول الله(ص) و مومنان می داند که به عنوان مطیع الهی از آن بهره مند می شوند: وَلِلَّهِ الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ؛ و عزت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است.(منافقون، آیه ۸)

البته از نظر قرآن، انسان ها به طور طبیعی «ضعیف» آفریده شده و از قوت و توان برخوردار نیستند(روم، آیه ۵۴)؛ بنابراین، می بایست با بهره گیری از عوامل ایجادی قوت به آن دست یافته و از قوت برای اعمال قدرت بهره مند شوند.

شناسایی و کسب عوامل قوت و رهایی از ضعف و نیز مانع زدایی از قوت، امری لازم است. از نظر قرآن در عرصه سیاسی، قوت نظامی به عنوان عامل قدرت و قوت می بایست در دستور کار قرار گیرد؛ چنان که خدا می فرماید: وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ وَآخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ؛ و هر چه در توان دارید از نیرو و اسبهاى آماده بسیج کنید تا با این تدارکات دشمن خدا و دشمن خودتان و دشمنان دیگرى را جز ایشان که شما نمى ‏شناسیدشان و خدا آنان را مى ‏شناسد بترسانید و هر چیزى در راه خدا خرج کنید پاداشش به خود شما بازگردانیده مى ‏شود و بر شما ستم نخواهد رفت. (انفال، آیه ۶۰)

هم چنین قوت اقتصادی از مهم ترین عوامل اقتدار امت و دولت اسلامی است؛ چرا که «قیام» اجتماع بر آن است(نساء، آیه ۵)؛ بنابراین لازم است تا به دور از وابستگی اقتصادی به دیگران، در راستای استقلال اقتصادی به «استعمار الارض»(هود، آیه ۶۱) و بهره گیری از مواهب زمین پرداخت و با کشاورزی و دامداری و صنعت و مانند آن ها، قوت و اقتدار دولت و امت را افزایش داد.(سباء، آیه ۱۳؛ انبیاء، آیه ۸۲؛ نحل، آیات ۵ و ۶ و ۱۱۲ و آیات دیگر)

بنابراین، اگر امت و دولت می بایست از ضعف راهایی یابد ، می بایست عوامل قوت و موانع آن را بازشناسد. از نظر قرآن تنها کسانی می توانند از قوت الهی برخوردار شده و آن را در قدرت به نمایش گذارند، که متصل به این منبع و خاستگاه قوت باشند؛ زیرا هر عامل دیگری از قوت و قدرت به نوعی برخاسته از قوت و قدرت الهی است؛ از همین روست که گفته می شود: بحول الله و قوته اقوم و اقعد، به حول و قوت الهی می ایستم و می نشینم. بنابراین، باور به توحید فعلی و اعتقاد به آن موجب می شود تا انسان حقیقت قیام و قعود منسوب به خویش را در قوت و حول الهی بداند؛ و کسانی که به اعتقاد نرسیده اند یا گرفتار شرک فعلی هستند یا از حقیقت قوت و قدرت بی بهره اند.

به هر حال، دولت و امت اسلامی می بایست دنبال قوت الهی باشند تا بتوانند از ضعف و آثار آن در عمل سیاسی و اجتماعی در امان مانند. از نظر قرآن، اگر ضعف بر مردمی سایه افکند، گرفتار زیانهایی چندی می شوند که برخی از آن ها عبارتند از:

 1. حسرت: مردمی که گرفتار ضعف و ناتوانی می شوند و از قوت بهره ای نبرده اند، در عمل اجتماعی و سیاسی دچار شکست شده و هماره حسرت می خورند که چرا نمی توانند اقتدار خویش را به نمایش گذارند و در برابر قوت و قدرت دیگران بتوانند در شرایطی موافقت یا عدم موافقت خویش را اعلام کنند و اراده و حق اختیار آزاد و انتخاب خویش را به نمایش گذارند؟! دولت و امتی که دنبال عوامل قوت و قدرت نمی روند می بایست هماره حسرت بخورند که توان مقابله با اراده و قوت و اقتدار دیگران را ندارند و می بایست خوار و ذلیل در برابر دیگران سر تسلیم خم کنند.(نساء، آیات ۷۲ و ۷۳)
 2. شکست: از نظر قرآن، فقدان قوت به معنای ناتوانی در قدرت و اقتدار است که شکست پیامد طبیعی آن خواهد بود. مردمی که دچار ضعف و ناتوانی و سستی هستند، «فشل» و شکست را باید بپذیرند و امید به پیروزی و موفقیت و اعمال اقتدار نداشته باشند.(آل عمران، آیه ۱۵۲)
 3. محرومیت از نصرت الهی: کسانی که ابزار کسب قوت و نمایش قدرت و اقتدار را دارند، اما به دنبال قوت و قدرت نمی روند، می بایست بدانند که خدا هیچ کمکی به آنان نمی کند و نصرت و یاری و پیروزی را برای ایشان رقم نمی زند(آل عمران، آیه ۱۵۲)؛ زیرا نصرت الهی زمانی خواهد بود که انسان گامی برداشته باشد؛ چنان که خدا می فرماید: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَیُثَبِّتْ أَقْدَامَکُمْ ؛ اى کسانى که ایمان آورده‏ اید اگر خدا را یارى کنید یاریتان مى ‏کند و گامهایتان را استوار مى دارد. (محمد، آیه ۷)
 4. مقهوریت: کسانی که از قوت الهی سودی نمی برند و دنبال عوامل قوت و به تبع قدرت نیستند، هماره مقهور اراده و قوت و قدرت دیگری خواهند بود و باید سر تسلیم خم کنند. این سنت الهی است که وجود ضعف مساوی با مقهوریت است.(حج، آیه ۵؛ روم، آیه ۵۴)
 5. آینه عبرت دیگران: امت و دولتی که به جای قوت طلبی در ضعف خویش دست و پا بزند، می بایست خود را آماده هر مصیبتی و بلایی ببیند و خواری و ذلت را برای خویش بپذیرد و آینه عبرت مردمان دیگران شود؛ یعنی همان طوری که جوان روزی به پیری می رسد و عبرت دیگران می شود؛ این ملت و امتی که دنبال قوت نیست و موانعی برای ضعف ایجاد نمی کند می بایست همانند آن پیران آینه عبرت دیگران شود.(نحل، آیه ۷۰؛ حج، آیه ۵؛ یس، آیه ۶۸)
 6. عصیان ورزی: انسان های ضعیف و ملت ها و دولت های ناتوان، به سبب فقدان قوت و قدرت، به جای اطاعت و کارهای درست و راست، دنبال عصیان ورزی می ورند و از مسیر هنجارها و ارزش ها خارج شده و از همه جهت گرفتار سقوط می شوند؛ یعنی سقوط اخلاقی و اقتصادی و سیاسی و مانند آن ها پیامدهای ضعفی است که بر ملت وامتی سایه افکند؛ چنان که حضرت آدم(ع) با نمایش از ضعف در برابر ابلیس خود را گرفتار چنین شقاوت و بدبختی کرد(طه، آیات ۱۱۵ تا ۱۲۱)، هر ملت و دولت ضعیفی نیز این گونه گرفتار خواهد شد.

عوامل ضعف و ناتوانی

در آیات قرآنی عوامل به عنوان عوامل ضعف بیان شده است. این عوامل می بایست شناخته و از آن ها اجتناب شود تا قوت و اقتدار به امت و دولت اسلامی بازگردد و توان مقابله با استکبار و دشمنان را حفظ کند. از جمله عوامل ضعف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اختلاف و تفرقه: همان طوری که وحدت عامل قوت و قدرت امت و دولت اسلامی است، اختلاف و تفرقه عامل ضعف و شکست است که باید از ان اجتناب کرد. از نظر قرآن ختلاف و نزاع، موجب ضعف و شکستن ابهّت و شوکت، در جامعه اسلامى است و امت و دولت با چنین رویکردی در برابر دشمن شکست خواهند خورد.(انفال، آیات ۴۵ و ۴۶)
 2. توطئه دشمنان در تفرقه افکنی: همان طوری که اختلافات درونی امت موجب ضعف و سستی آن است، هم چنین توطئه های دشمن برای ایجاد اختلاف و تفرقه و تحزب گرایی موجب می شود تا امت دچار سستی شده و در برابر دشمن شکست بخورد.(قصص، آیه ۴)
 3. ترک اطاعت خدا و رسول: از نظر قرآن از عوامل سستی و ناتوان امتی می توان به ترک اطاعت از خدا و فرمان های اجتماعی و سیاسی پیامبر(ص) اشاره کرد.(انفال، آیه ۴۶)
 4. دنیاطلبی: از مهم ترین عوامل ضعف می توان به دنیاطلبی اشاره کرد؛ زیرا گرایش به دنیا و هواهای نفسانی موجب می شود که انسان نتواند از قوت و اقتدار مناسبی برخوردار باشد و در برابر خواسته های نفسانی وا می دهد و استقامت نمی ورزد.(توبه، آیه ۳۸؛ آل عمران، آیه ۱۵۲)
 5. گناه : گناه و اسراف، موجب سستى و مانع پیروزى بر دشمنان دین، از دیدگاه پرورش یافتگان مکتب انبیا است.(آل عمران، آیات ۱۴۶ و ۱۴۷)
 6. ناامیدی: امید به معنای آرزوی دست یافتنی که ابزار آن در اختیار است، مهم ترین عامل قوت و قدرت و پیروزی در هر کاری است؛ در برابر ناامیدی مانع جدی در سر راه قوت و قدرت و نصرت است که باید از آن اجتناب کرد.(نساء، آیه ۱۰۴) البته از نظر قرآن، میان امید و آمال یعنی آرزوهای دست نیافتنی باید فرق گذاشت.
 7. غفلت از ضعف: همان طوری که امید موتوری برای تحقق قدرت و ناامیدی عامل ضعف است، باید توجه داشت که انسان نمی بایست از ضعف خود غافل شود ، بلکه باید آن را بشناسد و برای رهایی از آن تلاش کند. بسیاری از کسانی که از ضعف خویش غافل شدند گرفتار غرور و تکبر بی جا شدند و غفلت از آن ضعف موجب شده است تا دشمن بر ایشان مسلط شود و نتوانند موفقیتی را برای خود رقم زنند. بنابراین، امت و دولت اسلامی می بایست نقاط ضعف خویش را بشناسند و برای درمان آن تلاش کنند و از نقاط ضعف غافل نشده و گرفتار غرور بی جا نشوند.(اسراء، آیه ۳۷)

عوامل قوت و توان

اینک که عوامل ضعف و ناتوانی را شناختیم، بهتر است که با عوامل قوت و توانایی آشنا شویم تا با بهره گیری از آن بتوانیم در برابر مستکبران و ظالمان قوت و قدرت خویش را به نمایش گذاریم و گرفتار انواع و اقسام زیانبار ضعف در برابر مستکبران نشویم.

 1. اتصال به خاستگاه قوت: از نظر قرآن عواملی در تحقق قوت و در نتیجه قدرت نقش دارد که از جمله مهم ترین آن ها اتصال به خاستگاه و منشای قوت یعنی خدا است. برای تحقق این اتصال لازم است که انسان مطیع اوامر الهی باشد و نسبت به آن عصیان نورزد تا به حکم مظهری از مظاهر الله از قوت و قدرت الهی بهره مند شود. از نظر قرآن، امت اسلامی می بایست خود را با قوت الهی پیوند زند و گام هایی برای قوت یابی بردارد تا از نصرت الهی بهره مند شود. باور و اعتقاد به این که خدا «قوی عزیز» است می تواند قوت و قدرت دولت و امت را بازسازی و بازآفرینی کند و موجبات پیروزی را فراهم آورده و دشمن را دفع کند.(حج، آیه ۴۰)
 2. ایمان خالص: ایمان خالص به خدا و صبر و پایدارى در راه او، موجب ظاهر نشدن هیچ گونه ضعف و سستى در نبرد با دشمنان خدا است. بنابراین، کسانی که متصف به صفات الهی و مظهر ربوبیت هستند می توانند نقاط ضعف خویش را با ایمان بپوشانند و پیروزی را برای خویش رقم بزنند.(آل عمران، آیه ۱۴۶) ایمان خالص به خدا، در آیه با عبارت «ربّیّون» فهمانده شده است تا امت بداند که مظهریت در ربوبیت موجب می شود تا خدا در اوج ضعف و ناتوانی درهای امداد غیبی را بگشاید و به مسیر پیروزی هدایت کند.(شعراء، آیات ۶۱ تا ۶۲)
 3. شناسایی ضعف مستکبران و دشمنان: از آموزه های وحیانی قرآن به دست می آید که توجه به نقاط ضعف دشمن خود یکی از عوامل قوت خود بود؛ زیرا توجّه به نقاط ضعف دشمن و نقاط قوّت خویش، از عوامل تقویت روحیّه و رفع ضعف و سستى است(نساء، آیه ۱۰۴)؛ زیرا در اینکه تعقیب دشمن همراه و ملازم با رنج و مشقّت است براى هر دو طرف یکسان است، امّا مجاهدان مسلمان امید فتح و ظفر و مغفرت از خدا دارند و خداوند ولىّ آنها است ولى دشمنشان نه ولى و مولایى مثل خدا دارند و نه امیدى هست که بدان دلخوش باشند، پس شما مسلمانان ضعف و سستى نشان ندهید. (المیزان، ج ۵، ص ۶۳ ؛ الکشّاف، ج ۱، ص ۵۶۱) از نظر قرآن یکی از راه های تقویت روحیه مومنان و دولت اسلامی و امت ، بیان نقاط ضعف دشمنان است.(نساء، آیات ۷۶ و ۱۰۴)
 4. اجتناب از ضعف نمایی: از نظر قرآن، برای ایجاد روحیه قوت می بایست انسان از هر گونه فکر و خیال نسبت به ضعف خویش اجتناب کند و همان طوری که برای ایجاد قوت و رهایی از ضعف تلاش می کند، از نظر روحیه و روانی نیز از بیان نقاط ضعف و برجسته کردن آن اجتناب کند؛ زیرا دیده شده که بیان نقاط ضعف و برجسته سازی آن ها موجب می شود که روحیه امت و دولت از دست برود و دشمنان را گستاخ و روحیه آنان را تقویت کرده و مستکبران را برای شکست مومنان و دولت و امت اسلامی تهییج کند. از نظر قرآن، مومنان با همه ضعف و ناتوانی می بایست دست از پیکار و حتی تعقیب دشمنان بر ندارند تا این گونه نه تنها ضعف خویش را نهان سازند بلکه دشمن را به ارهاب بترسانند و از فکر حمله مجدد بازدارند.(نساء، آیه ۱۰۴) از نظر قرآن، نمایش ضعف و سستى در تعقیب دشمن ، هر چند ملازم با رنج و مشقت، مورد نهى خداوند است و امت و دولت اسلامی در اوج ضعف حقیقی می بایست، قوت خویش را با قوت الهی پیوند داده و با امید به نصرت الهی از تعقیب دشمن هر چند با همه مشکلات جمسی و اقتصادی و نظامی و مانند آن ها دست بر ندارند.(همان؛ حج، آیه ۴۰)
 5. توجه به قوت الهی و دعا و نیایش: از نظر قرآن، امت و دولت اسلامی در اوج ضعف و ناتوانی می بایست به منبع و خاستگاه قوت و قدرت توجه یافته و با تضرع و دعا به پیشگاه خدا، قوت و قدرت خویش را بازسازی و بازآفرینی کنند و امید به نصرت الهی پیدا کنند تا این گونه در برابر دشمنان و مستکبران پیروز شوند.(بقره، آیات ۲۴۹ و ۲۵۲؛ مریم، آیه ۴؛ انعام، آیات ۴۲ و ۶۳)
 6. تحلیل رخدادها و توجه به سنت های الهی: از نظر قرآن، توجه به سنت های الهی حاکم بر جان و جامعه و جهان می تواند موجب قوت و قدرت امت و دولت اسلامی شود؛ زیرا این سنت ها ممکن است بیرون از محاسبات عادی باشد، هر چند که بسیاری از آن سنت ها و قوانین را انسان می شناسد و می تواند در محاسبات به کار گیرد، اما برخی از آن ها بیرون از محاسبات قرار می گیرند که همان می تواند تاثیرگذار باشد. از جمله سنت نصرت الهی در برابر نصرت امت(حج، آیه ۴۰) یا سنت دفع برخی با برخی(همان) بنابراین، توجه به سنت های الهی در تحلیل رخدادها می تواند به امت کمک کند تا به قوت دست یابد؛ چرا که اطلاعات و علم و آگاهی عین قوت است و کسی که به خدا اعتقاد دارد و سنت های الهی را می شناسد و با آن به تحلیل گذشته و حال جوامع می پردازد می تواند تحلیل درستی از اوضاع خویش و دیگران به دست دهد و مایه قوت و اقتدار را به دست آورد. از همین روست که مقایسه میان رخدادهاى تاریخى مهم، براى شناسایى نقاط ضعف و قوّت جامعه، از روشهاى قرآن برای رهایی از ضعف و کسب قوت واقعی اطلاعاتی و علمی است.(آل عمران، آیات ۱۲۲ و ۱۲۳) در این آیات «اَذلّه» از مشتقّات «ذلّ» به معناى ضعف است و در اینجا ضعف مسلمانها از جهت تجهیزات نظامى به نسبت امکانات دشمن در جنگ بدر است. (التّحقیق، ج ۳، ص ۳۰۶، «ذلّ») اما آگاهی از این نقاط و تحلیل درست می تواند این ضعف را به قوت تبدیل کند. اصولا از نظر قرآن، یادآورى پیروزیهاى گذشته و توجّه به گردش قانونمند تغییرات اجتماعى، برطرف کننده ضعف و اندوه جامعه ایمانى می شود و امت اسلام می بایست به این امور در تحلیل و محاسبات خویش توجه داشته باشد.(آل عمران، آیات ۱۳۹ و ۱۴۰) امت اسلام می بایست بداند که طبق سنت های الهی هماره حکومت ها دست به دست می شود و این گونه نیست که هماره دولت و امتی برای ابدیت باشد؛ بلکه همان طوری که برای هر انسانی اجلی است، برای امت ها و دولت ها اجلی است. توجه به این امور در تحلیل امور جوامع و سنجش قوت و قدرت دیگران وخود بسیار مهم و اساسی است.
 7. صبر و استقامت: از عوامل قوت یابی و قدرت در برابر دشمنان می توان به صبر در مصیبت ها و استقامت در مشکلات اشاره کرد که با تکیه به خدا و دانایی و توانایی او انجام می شود و امت اسلام با توجه به این حقایق در برابر مصیبت ها و مشکلات صبر و استقامت می ورزد و ضعف خویش را برطرف می سازد.(آل عمران، آیه ۱۴۶)
 8. اعتقاد به علو امت: مومنان باید بدانند که علو و برتری هماره برای خدا و مومنان است. همین باور موجب می شود تا قوت و اقتدار برای امت تحقق یابد و روحیه مضاعفی در برابر دشمن استکباری به دست آورد.(آل عمران، آیات ۱۳۹ و ۱۴۰) از نظر قرآن، هیچ گونه ضعف و سستى از پیامبران الهى، در مقابل مشکلات و مصیبتهاى رسیده بر آنان، در جنگ با دشمنان خدا ظهور نمی یابد (آل عمران، آیه ۱۴۶ ) و امت تابع اینان نیز باید این گونه باشند؛ چرا که مردان الهی در برابر دشمن هرگز ضعف و سستی نشان نمی دهند و مصیبت ها و مشکلات آنان را از مسیر حق و استقامت و باقی بودن در علو و برتری باز نمی دارد.(همان)
 9. روحیه شهادت طلبی: مرگ حق است و اگر اجل کسی برسد در خانه یا جبهه باشد مرگ او می رسد و اگر اجل نرسد در خانه و جبهه از او دور خواهد بود. مومنان می بایست روحیه شهادت طلبی داشته باشند و هرگز از ترس مرگ از کارزار دست بر ندارند؛ زیرا بهترین محافظ هر انسانی اجل اوست و اگر اجل فرارسیده باشد بهتر است که به شهادت باشد تا مرگ در رختخواب. جالب این که برخی از مومنان تا قبل از جهاد و بحران ادعاهایی را مطرح می کنند که وقتی نوبت به عمل می شود، جا به می زنند و این روحیه شهادت طلبی را کنار گذاشته که موجب ضعف امت و دولت اسلامی می شود(آل عمران، آیه ۱۴۳)؛ زیرا . جمله «فقد رأیتموه و أنتم تنظرون» یعنى شما که پیش از جنگ آرزوى مرگ داشتید، پس چرا در حال جنگ که مرگ را دیدید اقدام نکردید و فشل شدید و از جنگ اعراض کردید؟ در این جمله عتاب و توبیخ نهفته است. (المیزان، ج ۴، ص ۳۱؛ الکشّاف، ج ۱، ص ۴۲۱)
 10. امید: چنان که گفته شد امید نه تنها مانع ضعف بلکه عامل قوت و قدرت و رهایی از ضعف است.(نساء، آیات ۴۵ و ۱۰۴)
 11. امدادهای غیبی: باور و اعتقاد به امدادهای غیبی و محاسبه آن در امور یکی از مهم عوامل قوت بخش و ضعف زدا است که باید امت و دولت اسلامی به آن توجه و اهتمام ورزند تا این گونه قوت واقعی خویش را بشناسد و از آن بهره گیرند.(انفال، آیه ۴۳)